Stephan Douaihy, významný maronitský patriarcha, byl blahořečen

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 8. 2024, 10.44

V pátek 2. srpna v Bkerké, severně od Bejrútu v Libanonu, předsedal kardinál Marcello Semeraro, prefekt Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, slavnostnímu obřadu beatifikace patriarchy Stephana Douaihyho. Ve své homilii řekl, že ctihodný Stephan Douaihy byl vzorem "pastorační lásky, lásky k církvi a smyslu pro katolické bratrství".

image:Image 60/source/orig/59981_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-16.jpeg

"Z jeho života k nám doléhají příklady pastorační lásky, lásky k církvi a smyslu pro katolické bratrství. Prosme proto Pána, abychom na přímluvu blahoslaveného Stephana dokázali i my takto vyjadřovat náš způsob duchovního života, náš přístup k přátelství a bratrství v Kristu, našem Pánu." Tato slova pronesl kardinál Marcello Semeraro, prefekt Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, který v pátek zastupoval papeže při slavnosti beatifikace ctihodného patriarchy Stephana Douaihyho.

Italský kardinál v homilii vycházel ze žalmů: "Spravedlivý bude vzkvétat jako palma a poroste jako libanonský cedr" (Ž 92,13) a zdůraznil, že tváří v tvář životním těžkostem musí být člověk "zdrojem pokoje a života pro své bratry, když procházejí pouští". Jestliže totiž "cedr září svou majestátností, zelenou nádherou listí a kvalitou dřeva, v křesťanské intepretaci představuje věřícího dobře zasazeného v Božím domě, jímž je církev, a dává se na pomoc svým bratřím".

Podle slov kardinála má toto blahořečení symbolický význam pro celou církev. Kardinál Marcello Semeraro uvedl, že tato významná postava křesťanského Východu, která je nyní blahořečena, projevovala "ekumenickou lásku" a "vždy byla oživována bystrým smyslem pro katolicitu církve žité v obtížných podmínkách". "Několikrát musel dokonce opustit patriarchální stolec, aby se uchýlil na místa, která byla jistě bezpečnější," pokračoval prefekt Dikasteria pro blahořečení a svatořečení a uvedl, že Stephan Douaihy vše prožíval "jako povolání sdílet Kristovo utrpení (srov. Kol 1, 24)".

Blahoslavený Stephan Douaihy napodoboval Ježíše, "pastýře, který dal život za své ovce, který trpěl za své stádo a dělal vše pro to, aby ho bránil, chránil a pomáhal mu růst", řekl papežův zástupce. Tímto způsobem blahoslavený Stephan Douaihy napodoboval "postavu dobrého pastýře z evangelia, který si bere Ježíše za svůj vzor a referenční bod".

Stephan Douaihy, 57. maronitský patriarcha Antiochie v letech 1670-1704, "byl také rozvážný a dokonce diplomatický". Ostatně "je dobře znám jeden z jeho dopisů francouzskému králi Ludvíku XIV, v němž popisuje všechna utrpení lidí a žádá ho, aby je vzal pod svá ochranná křídla", uvedl kardinál.

Se stejnou nadějí se dnes díváme na postavu nového blahoslaveného Stephana Douayhyho. Byl patriarchou maronitské církve více než třicet let, a to ve velmi těžké době způsobené vnějším pronásledováním a vnitřním rozkolem. Lze říci, že během všech těchto let nepoznal jediný den klidu a míru," uzavřel kardinál Marcello Semeraro.

Zdroj: Vatican News, francouzská sekce

Translated with DeepL.com (free version)

Maria a svatí

image:Image Marie Magdalena