Posledních několik dní strávil kardinál Parolin v Angole, kde předsedal biskupskému svěcení arcibiskupa Germana Penemoteho, apoštolského nuncia v Pákistánu. Dnes, 14. srpna, se přesunul na návštěvu Jižního Súdánu, která je naplánována do čtvrtka 17. srpna. Mise kardinála Pietra Parolina v Africe tak pokračuje novou etapou, která ho přivedla do země, kterou papež navštívil před půl rokem. A je to mise, která ideálním způsobem navazuje, ve znamení míru, na apoštolskou cestu, kterou František vykonal začátkem února.
Po příletu do Džuby se státní sekretář na dva dny vydá do diecéze Malakal a ve čtvrtek pak bude v Rumbeku. Mons. Stephen Ameyu Martin Mulla - arcibiskup jihosúdánského hlavního města a budoucí kardinál - hovořil s místními médii o cílech kardinálovy návštěvy. Do Malakai se kardinál Parolin na pozvání biskupa této diecéze vydá, aby se na vlastní oči přesvědčil o situaci v oblasti - jak uvedl monsignor Martin Mulla -, která je dějištěm "přírodních katastrof, záplav a mnoha dalších, spolu s katastrofami způsobenými člověkem", ale která nyní představuje také "okno příležitosti pro mír".
A ve skutečnosti, pokračoval, plní státní sekretář - na své druhé návštěvě africké země - úkol pracovat na usmíření, o které František požádal církev a politické představitele Jižního Súdánu, aby pracovali na "složení zbraní nenávisti", jak řekl během své mše na rozloučenou ze země 5. února. "Toto slovo - 'společně, společně, společně' - zopakoval třikrát, protože společně znamená jednotu," připomněl církevní představitel z Džuby. V souvislosti s probíhajícím mírovým procesem monsignor Martin Mulla dodal, že církev se neustále snaží povzbuzovat všechny k dodržování protokolů dohody a vyzývá politiky, aby hodnotu míru vštěpovali do struktury společnosti v zemi. V tomto směru se rýsují volby na konci roku 2024. "Vím, že volby," řekl prelát přesvědčeně, "nám dají silný impuls."
K závazkům kardinála Parolina v Jižním Súdánu, ještě před návštěvou diecézí Malakal a Rumbek, patří odhalení pamětní desky na nunciatuře na památku Františkovy návštěvy. Dnes odpoledne se uskuteční setkání s prezidentem Salvou Kiirem, zítra pak mše svatá v katedrále v Malakalu, následovat budou rozhovory s různými vládními představiteli a návštěva přijímacího střediska pro uprchlíky vracející se ze Súdánu. Ve středu 16. srpna bude státní tajemník předsedat mši v rezidenci malakalského biskupa, poté navštíví školu a menší seminář svatého Karla Lwangy. V plánu je také setkání s komunitami tradičních náčelníků Horního Nilu. Odpoledne se setká s úředníky a pracovníky UNMISS, mírové mise OSN v Jižním Súdánu, a nakonec s duchovními, řeholními sestrami a seminaristy diecéze. Ve čtvrtek 17. září, poslední den etapy v Jižním Súdánu, bude kardinál Parolin v Rumbeku, kde bude sloužit mši za mír a smíření.
Tři dny před svým příjezdem do Džuby navštívil vatikánský státní sekretář Angolu, kde slavil biskupské svěcení arcibiskupa Germana Penemoteho, kterého papež jmenoval apoštolským nunciem v Pákistánu. Při včerejší mši v Luandě kardinál poděkoval politickým a církevním představitelům za přijetí, kterého se mu dostalo, a angolskou církevní komunitu označil za "nositele bohaté duchovní tradice, která ji živila v dobách zkoušek". Povzbudil křesťany, aby překonávali všechny obavy a budovali autentické vazby i uprostřed těžkostí a zklamání.