Ve více než sto padesáti zemích světa se o dnešním pátku slaví ekumenické bohoslužby u příležitosti Světového dne modliteb žen. Organizátoři oznámili, že modlitby se budou konat také na Ukrajině a v dalších válečných a krizových oblastech.
V pátek 4. března zvou křesťanky ve více než 150 zemích na ekumenické bohoslužby. Příležitostí je Světový den modliteb žen, který letos nese název „Naděje jako budoucí program“. Jen v Německu se na různých akcích očekává přibližně 800 000 účastníků, kteří se scházejí ke společné modlitbě za mír a naději v naší době. „V těchto temných dnech, kdy hledáme úkryt před bombami a granáty, ve sklepích a bunkrech, nám vaše solidarita a podpora dodávají naději“, stojí v poselství, které minulou středu poslaly ženy z ukrajinského výboru Světového dne modliteb svým evropským sousedům. V předchozích dnech totiž obdržely projevy solidarity, nabídky pomoci a modlitby za mír od hnutí Světového dne modliteb v mnoha zemích včetně Ruska.
Modlíme se také za ostatní oblasti světa, kde lidé trpí válkami, násilím a útlakem, uvedla Mona Kuntzeová, mluvčí výboru Světového dne modliteb v Německu. V Německu, na Ukrajině a v dalších asi 150 zemích světa se ženy různých křesťanských denominací často zapojují do hnutí Světového dne modliteb již několik desetiletí. Největší mezinárodní hnutí křesťanských žen se od svých počátků před téměř 100 lety zasazuje o mír, rovnoprávnost mezi muži a ženami a smíření. Ve 40. letech 20. století slavily ženy v Anglii Světový den modliteb navzdory německým náletům, ačkoli byla později kancelář výboru zničena při náletu v roce 1941.
Písně a texty pro letošní Světový den modliteb vybraly ženy z Anglie, Walesu a Severního Irska a připojily rovněž přímluvu za současnou situaci: „Modlíme se, aby smíření odzbrojilo nenávist, mír zvítězil nad válkou a naděje překonala zoufalství“. Světový den modliteb žen připravují každý rok křesťanky z jiné země a slaví se první pátek v březnu ve více než 150 zemích světa. Jedná se o největší ekumenické ženské hnutí na světě. Cílem hnutí je sjednotit ženy zbrůzných etnik, kultur a tradic v každoročním dni společné modlitby a pokračovat v přátelství, porozumění a činnosti v modlitbě a službě po celý rok v mnoha zemích.