Na severu Sicílie, na úpatí pohoří Madonie, leží městečko Montemaggiore Belsito. Ačkoli počet obyvatel města, kdysi převážně zemědělců, klesl na méně než 3 000, pyšní se 11 kostely. A přestože mnohé z těchto starých kostelů zůstávají zavřené, existuje jeden významný svátek, který přitahuje mnoho bývalých obyvatel Montemaggiore domů: svátek Povýšení svatého Kříže, který se slaví 14. září.
Za stovky let oslav se svatý Kříž stal skutečným "patronem" města, i když oficiální světicí je svatá Agáta. Svátek Povýšení svatého Kříže si tu připomínají mší svatou a slavnostním průvodem městem s křížem nejasného původu z konce 15. nebo počátku 16. století. Kříž je vyroben z cypřišového dřeva z pohoří Madonie. Předpokládá se, že stříbrné plátky na kříži nejsou původní, ale byly přidány někdy v průběhu 17 stol. Průvod, který začíná a končí u baziliky svaté Agáty, prochází hlavními ulicemi města. Za velkou čest je považováno nést těžká nosítka s křížem.
"Z celého roku je to svátek s největší účastí věřících v regionu i v celé diecézi," uvedl P. Salvatore Panzarella, farář baziliky sv. Agáty. Vysvětlil, že oslava začíná v neděli před 11. zářím, kdy se kříž přenese z kostela Svatého Kříže do baziliky sv. Agáty. Poté následují tři dny příprav od 11. do 13. září. Tyto tři dny připomínají rok 1836, kdy lidé procházeli s křížem ulicemi, aby si vyprosili ochranu před epidemií cholery. V poledne 15. září je kříž vrácen zpět. "Nejenže je úcta k Nejsvětějšímu kříži v Montemaggiore velmi stará, ale oslava jeho svátku je pravděpodobně nejstarší na tomto území," řekl P. Panzarella.
Podle legendy byl kříž vyroben mezi lety 1480 až 1520 a nalezl ho otec Giuseppe Cangelosi a několik zemědělců kolem roku 1625 na poli poblíž opatství. Pozornost kněze na místo nálezu upoutal hořící keř, který ale plameny nepohltily.
Radní pro kulturu a zástupce starosty Montemaggiore však tvrdí, že pravděpodobnějším vysvětlením je, že kříž byl darem od člena šlechtického rodu Migliaccio, který v oblasti dlouhá léta vládl. Podle Riccarda Siragusy, místostarosty města, neexistují žádné historické záznamy, které by tuto teorii potvrzovaly, ale podporuje ji skutečnost, že rodina Migliaccio financovala stavbu kostela Svatého Kříže na počátku 16. století.
Existují také historické záznamy, které dokládají, že svátek Povýšení svatého Kříže slavili měšťané již v roce 1628. A první oslavy se ve městě konaly každoročně 3. května, v den, který připomíná nalezení pravého kříže ve Svaté zemi. V polovině 17. stol. se v Montemaggiore začal slavit také svátek Povýšení svatého kříže 14. září (papež Jan XXIII. v roce 1960 odstranil z církevního kalendáře svátek 3. května a stanovil ho na 14. září).
Svátek 3. května se rovněž připomíná mší a procesím, tentokrát po delší a strmější cestě na okraji města, aby mohl farář požehnat místním obyvatelům pole a zvířata. O několik století později se v Montemaggiore stále slaví oba dny náboženskými oslavami, i když 14. září nabylo mnohem většího významu.
Zdroj: CNA