Stále více žen cestuje za hranice svých států kvůli potratům, ukazují nová data

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 6. 2024, 9.05

Ačkoliv data o porodnosti a plodnosti ukazují, že pro-life zákony po celé zemi zachránily tisíce životů nenarozených dětí, nová data z pro-potratového Guttmacherova institutu tvrdí, že stále více žen cestuje mimo své státy, aby podstoupily potrat.

image:Image 59/source/orig/58212_pregnant-6178270-1280.jpg
Pixabay

Data, která sledují měsíční počty potratů ve Spojených státech, ukázala, že v roce 2023 více než 171 000 Američanů cestovalo do jiného státu kvůli potratu, což je téměř dvojnásobek počtu lidí, kteří totéž učinili v roce 2019, podle New York Times. Mimostátní potraty tvořily přibližně pětinu celkového počtu potratů v roce 2023. Tato čísla zahrnují jak chirurgické, tak chemické potraty.

Ačkoliv většina lidí, kteří cestovali za potratem, jela do sousedního státu, tisíce lidí překročily více než jednu státní hranici. Delší cestování za potratem bylo častější u lidí, kteří žijí ve státech se silnými pro-life zákony, které jsou také obklopeny dalšími státy s podobnými pro-life opatřeními.

Například 3 500 lidí z Louisiany cestovalo přes několik států, aby podstoupilo potraty ve státech jako Florida, Illinois a Georgie, protože Louisiana a její sousedé většinu potratů zakazují.

Některé státy s volnějšími potratovými politikami, které sousedí s pro-life státy, zaznamenaly velký příliv lidí cestujících z jiného státu. Například asi 71 % potratů provedených v Novém Mexiku v roce 2023 bylo u žen, které cestovaly ze státu s přísnými pro-life zákony, jako je Texas. V roce 2020 bylo pouze asi 38 % potratů v Novém Mexiku provedeno u žen cestujících z jiného státu.

Dalšími státy, kde došlo k velkému nárůstu počtu osob hledajících potraty z jiného státu, byly Illinois, Kansas, Jižní Karolína a Severní Karolína.

Michael New, vědecký pracovník v pro-life Charlotte Lozier Institute, řekl pro americké medium Catholic News Agency, že věří, že analýza Guttmacherova innstitutu má za cíl bagatelizovat dopad ochranných pro-life zákonů a znevýhodnit pro-life politiky.

„Je pravda, že některé ženy obcházejí pro-life zákony tím, že podstupují potraty ve státech, kde jsou zákony volnější,“ řekl New. „Je ale také pravda, že významná množství dat o narozeních z Texasu a dalších států, které nedávno přijaly ochranné pro-life zákony, ukazují, že tyto zákony zachránily tisíce životů.“

Studie z loňského roku publikovaná v časopise The Journal of the American Medical Association zjistila, že zákon státu Texas, který zakazuje potraty po zjištění srdečního tepu plodu, vedl k nárůstu porodnosti o 9 800 životů během devíti měsíců od doby, kdy zákon vstoupil v platnost. Data publikovaná Centry pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) na začátku tohoto roku ukázala, že státy s pro-life zákony měly pomalejší pokles míry plodnosti než státy s volnými potratovými zákony.

„Všechny tyto důkazy silně naznačují, že nedávno ustanovené pro-life zákony zachránily desítky tisíc životů,“ dodal New.

Isaac Maddow-Zimet, datový vědec z Guttmacherova institutu a vedoucí projektu Monthly Abortion Provision Study, uvedl ve svém prohlášení, že nová data nápadně dokazují, jak často lidé cestují přes několik státních hranic, aby získali potratovou péči.

„Cestování za potratovou péčí vyžaduje, aby jednotlivci překonávali obrovské finanční a logistické překážky. Naše data ukazují, jak daleko jsou lidé ochotni cestovat, aby získali péči, kterou chtějí a kterou si zaslouží,“ řekl Maddow-Zimet. „Navzdory obdivuhodné odolnosti pacientů a poskytovatelů potratů nemůžeme zapomenout na to, že toto není ani normální, ani přijatelné: Nikdo by neměl cestovat stovky nebo tisíce mil, aby získal základní zdravotní péči.“

Florida byla dalším státem, kde došlo k nárůstu počtu žen, které cestují přes státní hranice za potraty. Nicméně, viceprezidentka pro veřejnou politiku Guttmacherova institutu, Kelly Badenová, uvedla ve svém prohlášení, že zákon Floridy, který zakazuje potraty po zjištění srdečního tepu plodu – což nastává přibližně v šesti týdnech těhotenství – vstoupil v platnost letos v květnu, což znamená, že Florida již nebude běžnou destinací pro ženy cestující z jiných států za potraty.

„Vidíme, že potratové politiky jednoho státu ovlivňují tisíce lidí mimo hranice toho státu,“ řekla Badenová.

Data Guttmacherova institutu odhadují, že téměř 1,04 milionu potratů provedených klinickými odborníky proběhlo ve Spojených státech v roce 2023 ve státech, které většinu potratů nezakazují.

Tessa Cox, senior výzkumná pracovnice, a Mia Steupert, výzkumná pracovnice, obě z Lozierova institutu, řekly ve společném prohlášení, že několik pro-potratových států zvýšilo míru potratů přijetím stále extrémnějších politik, včetně zásilek neregulovaných potratových léků na objednávku a zákonů, které chrání osoby, jež potraty provádějí.

„Existuje tendence zjednodušovat cestování za potraty a tvrdit, že zmíněný nárůst je způsoben pouze rozsudkem Dobbs. Víme však, že jde o složitou otázku s mnoha faktory – podívejte se jen na pro-potratový New York, kde největší skupinou obyvatel cestujících z jiného státu jsou ženy z New Jersey, což v roce 2023 podle Guttmachera činilo téměř 3 000 potratů,“ uvedly Cox a Steupert.

Zdroj:Catholic News Agency

Péče o stvoření Církev a společnost