Předsedkyně Ústředního výboru německých katolíků a spolupředsedkyně německé "Synodální cesty" Irme Stetter-Karpová sdělila v komentáři pro německý týdeník Die Zeit, že "je třeba zajistit celostátní zpřístupnění lékařského zákroku potratu".
Irme Stetter-Karpová, předsedkyně Ústředního výboru německých katolíků (ZdK), poznamenala, že potrat by neměl být považován za "běžnou lékařskou službu", uvedla německojazyčná zpravodajská agentura CNA Deutsch.
V komentáři, který zveřejnil německý týdeník Die Zeit, 65letá laička napsala, že interrupce "není běžným zákrokem a nemělo by se s ní tak zacházet", nicméně dodala, že Ústřední výbor německých katolíků se zasazuje o "eticky odpovědné jednání všech zúčastněných".
Stetter-Karpová dále uvedla: "Současně je třeba zajistit celostátní zajištění lékařského zákroku potratu. V současné době tomu tak není, protože zejména ve venkovských oblastech chybí gynekologická péče."
Ústřední výbor německých katolíků je spolu s Německou biskupskou konferencí organizátorem "Synodální cesty". Stetter-Karpová je jakožto úřadující předsedkyně laického výboru zároveň spolupředsedkyní německého procesu.
Výroky Stetter-Karpové ostře kritizovala Alexandra Linderová, předsedkyně Spolkového svazu pro život v Německu (Bundesverband Lebensrecht). Toto sdružení je organizátorem každoročního Pochodu pro život v Berlíně.
V komentáři pro CNA Deutsch Lindnerová vyčetla Stetter-Karpové, že podlehla "falešným tvrzením potratové lobby", a vyzvala k lepšímu poradenství a podpoře nastávajících matek namísto poskytování potratů.
"Čísla v Německu vůbec neklesají, což je snadno vidět na trvale vysoké míře potratů. Navíc kvůli absenci povinného hlášení není větší část potratů statisticky vůbec zaznamenána."
Německý spolkový kabinet v březnu zrušil zákaz propagace interrupcí, přičemž tento krok uvítala i Federace německé katolické mládeže, zastřešující organizace katolických sdružení dětí a mládeže. Tato organizace zároveň kritizovala skutečnost, že interrupce nejsou v celém Německu plně dostupné: "V některých oblastech Německa jsou interrupce již nedostupné," uvedl mluvčí sdružení katolické mládeže. "Těhotné ženy se tak dostávají pod větší časový tlak, což jim znesnadňuje rozhodování pro nebo proti potratu."
Německo v současné době povoluje interrupci v prvních 12 týdnech těhotenství s povinným poradenstvím ve státem schváleném centru a za určitých okolností i pozdější interrupce. Země s 83 miliony obyvatel zaznamenala v pandemickém roce 2020 přibližně 100 000 potratů.
V návaznosti na březnové rozhodnutí německé spolkové vlády zveřejnila Německá biskupská konference prohlášení, v němž vyjádřila opatrnou kritiku vládních plánů na zrušení zákazu potratové reklamy, uvedla agentura CNA Deutsch.