Finský státní zástupce podal odvolání poté, co soud v Helsinkách zprostil křesťanskou poslankyni obvinění z "hate speech". "Znepokojuje mě, že státní zástupce tuto kampaň proti mně nepustí," uvedla Päivi Räsänenová.
Státní zástupce měl sedm dní na to, aby podal odvolání poté, co okresní soud zamítl všechna obvinění proti Päivi Räsänenové, finské ministryni vnitra z let 2011-2015, a Juhanovi Pohjolovi, biskupovi evangelické luteránské misijní diecéze ve Finsku.
"Po mém úplném zproštění viny u soudu jsem zděšena, že státní zástupce nenechá tuto kampaň proti mně být," uvedla Räsänenová, lékařka a matka pěti dětí.
"Přesto však může toto rozhodnutí státního zástupce se odvolat vést k tomu, že se případ dostane až k Nejvyššímu soudu, což nabízí možnost zajištění pozitivního precedentu pro svobodu projevu a náboženské vyznání pro všechny obyvatele Finska. Také jsem ráda, že toto rozhodnutí podnítí ve společnosti diskusi o učení Bible."
A dodala: "Jsem připravena bránit svobodu slova a náboženství u všech potřebných soudů. Když bude třeba až u Evropského soudu pro lidská práva."
Po procesu, který vzbudil mezinárodní pozornost, prohlásil 30. března helsinský okresní soud v jednomyslném 28stránkovém rozhodnutí, že "okresnímu soudu nepřísluší vykládat biblické pojmy".
Uvedl, že Räsänenová se snažila "bránit pojetí rodiny a manželství mezi mužem a ženou". Pokud někteří lidé považují její výroky za urážlivé, uvedl soud, "musí existovat převažující společenský důvod pro zásah do svobody projevu a její omezení". Soud přikázal státu zaplatit obhajobě soudní výlohy ve výši více než 60 000 eur.
Obvinění proti Räsänenové se týkají jejích komentářů v brožuře z roku 2004, jejího vystoupení v rozhlasové debatě v roce 2018 a příspěvku na Twitteru v roce 2019. Státní zastupitel obvinil Räsänenovou z podněcování proti menšinové skupině s odůvodněním, že její výroky "mohly vyvolat nesnášenlivost, pohrdání a nenávist vůči homosexuálům".
Obvinění proti Pohjolovi se týkalo jeho rozhodnutí zveřejnit brožuru Räsänenové "Jako muže a ženu je stvořil".
Paul Coleman, výkonný ředitel křesťanské právní skupiny ADF International, uvedl: "Trvání státu na pokračování tohoto trestního stíhání navzdory tak jasnému a jednomyslnému rozhodnutí helsinského okresního soudu je alarmující."
"Tahat lidi po soudech celé roky, podrobovat je hodinovým policejním výslechům a plýtvat penězi daňových poplatníků, aby bylo možné kontrolovat hluboce zakořeněná přesvědčení lidí, nemá v demokratické společnosti místo."
"Jak se často stává v případě soudních procesů týkajících se 'nenávistných projevů', samotný proces se stal součástí trestu."