Kopie sochy Matky Boží z Fatimy dorazila na Ukrajinu před zasvěcením této země a Ruska Neposkvrněnému Srdci Panny Marie papežem Františkem. Jak na svém facebookovém profilu oznámila farnost při kostele Narození Panny Marie ve Lvově: „Sochu poskytlo portugalské poutní místo, abychom v její přítomnosti prosili Boha o ochranu a mír na Ukrajině a ve světě“.
V kostele Narození Panny Marie bude socha umístěna od 17. března do 15. dubna. Po odletu z Portugalska socha putovala ještě přes polský Krakov a poté do Lvova. Příjezd sochy uvítal místní řeckokatolický arcibiskup Ihor Vozniak, který iniciativu zasvěcení Ukrajiny a Ruska Neposkvrněnému Srdci Panny Marie navrhl po ruské invazi 24. února.
Socha je jednou ze 13 oficiálních kopií sochy Panny Marie z Fatimy, které putují po celém světě. První sochu vyřezal v roce 1920 sochař José Ferreira Tedin, podle přesných pokynů sestry Lucie, jedné ze tří dětí, které byli svědky mariánských zjevení ve Fatimě v roce 1917. Slavnostně korunována byla 13. května 1947 arcibiskupem z Evory. Od tohoto data cestovala socha při několika příležitostech po celém světě a nesla své poselství míru a lásky. Po pokusu o atentát na papeže svatého Jana Pavla II. v roce 1981 byla jedna z kulek, která zasáhla papeže, zapouzdřena do koruny Panny Marie. Kopie sochy byly vyrobeny, aby reagovaly na stále rostoucí požadavky z celého světa.
Ředitel oddělení pro liturgii poutního místa ve Fatimě, otec Joaquim Ganhão, při slavnostním odjezdu sochy vyzval věřící, aby se nadále modlili za mnoho nevinných obětí bombových útoků a zdůraznil, že válka nikdy není řešením sporů. „Na válku se nedá odpovědět válkou, na zlo se nedá odpovědět zlem, na nenávist se nedá odpovědět nenávistí,“ uvedl pro Vatican News. „Musíme otevřít dveře a uznat, že ten druhý není náš nepřítel, ten druhý není náš rival, ale je to náš bratr, se kterým musíme budovat historii, budovat mír a je to náročná práce...,“ dodal.
Socha bude na Ukrajině, když v pátek 25. března, na slavnost Zvěstování Páně, papež František zasvětí Ukrajinu a Rusko Mariinu srdci. Papež František provede zasvěcení v bazilice sv. Petra a kardinál Konrad Krajewski, papežský almužník, učiní totéž ve svatyni Panny Marie Fatimské v Portugalsku. Týž den, 25. března 1984, zasvětil i papež Jan Pavel II. Rusko a svět Neposkvrněnému Srdci Panny Marie.
Rozhodnutí papeže Františka přichází poté, co ukrajinští katoličtí biskupové latinského obřadu začátkem tohoto měsíce požádali papeže, aby veřejně vykonal akt zasvěcení Ukrajiny a Ruska Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, jak to požadovala Nejsvětější Panna Maria ve Fatimě.
Rusko je spojeno s fatimskými zjeveními z roku 1917, kdy se Panna Maria podělila o tři tajemství. Druhé tajemství odhalilo, že první světová válka skončí, a předpovědělo další válku, která začne za vlády Pia XI., pokud lidé budou nadále urážet Boha a Rusko nebude zasvěceno Neposkvrněnému Srdci Mariinu.
Sestra Lucia ve svých pamětech připomněla, že Panna Maria požádala o zasvěcení Ruska Mariinu Neposkvrněnému Srdci a o přijímání reparací o prvních sobotách, aby zabránila druhé světové válce. Vzpomněla si také, jak jí Panna Maria říkala, že „pokud budou její žádosti vyslyšeny, Rusko se obrátí a bude mír; pokud ne, rozšíří své omyly po celém světě a způsobí války a pronásledování církve. Dobří budou umučeni; Svatý otec bude muset hodně trpět; různé národy budou vyhlazeny. Nakonec mé Neposkvrněné Srdce zvítězí. Svatý otec mi zasvětí Rusko a ono se obrátí a světu bude poskytnuto období míru.“
V dopise z roku 1989 sestra Lucia potvrdila, že papež Jan Pavel II. vyhověl žádosti Panny Marie o zasvěcení Ruska v roce 1984. Jiné úřady, včetně Kongregace pro nauku víry, také potvrdily, že zasvěcení bylo dokončeno ke spokojenosti sestry Lucie.
Překlad: Tereza Myslilová