Papež František přijal dnes, 14. února, slovenského premiéra Roberta Fica. V rozhovorech se zaměřili na přetrvávající nestabilitu na Ukrajině a vyhlídky na mír, křehké příměří v Izraeli a Palestině a humanitární nouzi v Gaze.
Audience papeže Františka s premiérem Slovenské republiky Robertem Ficem trvala půl hodiny, od 9 do 9.30 hodin, a byl přijat v Casa Santa Marta, kde Svatý otec nadále úřaduje kvůli bronchitidě, kterou již několik dní trpí. Premiéra doprovázela šestičlenná delegace včetně jeho 83leté matky, jak včera avizoval sám Fico prostřednictvím svých sociálních sítí.
Hned poté se předseda slovenské vlády přesunul do vatikánského Apoštolského paláce na jednání ve Státním sekretariátu s kardinálem Pietrem Parolinem, kterého doprovázel Mons. Mirosław Wachowski. „Během srdečných rozhovorů,“ uvádí se v nótě Tiskové kanceláře Svatého stolce, „bylo potvrzeno vzájemné ocenění pevných bilaterálních vztahů a obnovené společné úsilí o sociální soudržnost. V této souvislosti byla zvláštní pozornost věnována otázce antropologie a otázkám rodiny a vzdělávání“.
„Mezinárodní politika byla rovněž podrobně projednána,“ píše se dále v komuniké, „se zaměřením na přetrvávající nestabilitu na Ukrajině a vyhlídky na mír, jakož i na křehké příměří v Izraeli a Palestině a vážnou humanitární situaci v Gaze."
Na závěr důvěrného dialogu předal papež při tradiční výměně darů premiérovi terakotové dílo s názvem Něha a láska spolu s papežskými dokumenty, letošním Poselstvím pro mír, svazkem Pronásledovaní pro pravdu, Ukrajinští řeckokatolíci za železnou oponou nebo barevné fotoalbum vydané organizací LEV, které je výsledkem výzkumného projektu Institutu církevních dějin Ukrajinské katolické univerzity o ilegálním životě ukrajinské řeckokatolické církve.
Fico se odvděčil bronzovým dílem s vyobrazením svatých Cyrila a Metoděje, patronů Evropy a dřevomalbou slovenského umělce, která znázorňuje anděla strážného.
Hlava slovenské vlády dnes ještě navštíví Papežské slovenské kolegium svatých Cyrila a Metoděje v Římě. Loni v květnu se Fico stal obětí atentátu, když byl po zasedání vlády v Handlové postřelen do hrudníku, břicha a končetiny. Útok připomněl i sám papež ve svém lednovém projevu k diplomatickému sboru u Svatého stolce a poukázal na něj jako na tragický příklad „atmosféry podezíravosti“ vyvolané falešnými zprávami, které „podněcují nenávist“ a „ohrožují občanské soužití a stabilitu celých národů“.
Zdroj: Vatican News, italská sekce