Církve ve Skotsku se staví proti novému návrhu zákona předloženému skotskému parlamentu, který má za cíl legalizovat asistovanou sebevraždu nevyléčitelně nemocných a zároveň duševně způsobilých dospělých osob.
Skotský parlament konzultuje nový kontroverzní návrh zákona, který má ve Skotsku legalizovat asistované umírání. Návrh zákona o asistovaném umírání nevyléčitelně nemocných dospělých pro Skotsko vypracoval liberálně-demokratický poslanec Liam McArthur a byl zveřejněn v březnu letošního roku. V případě jeho schválení parlamentem by se Skotsko stalo první zemí Spojeného království, která by nevyléčitelně nemocným osobám umožnila přístup k asistované smrti.
Podle navrhovaného znění zákona by pacienti mohli požádat o lékařskou pomoc při ukončení života pouze v případě, že by trpěli nevyléčitelnou nemocí a dva lékaři by je uznali za duševně schopné učinit takové rozhodnutí. Kromě toho musí být pacient starší 16 let, mít ve Skotsku trvalý pobyt po dobu nejméně 12 měsíců a sám si podat lék ukončující život.
Vzhledem k debatě o této otázce zahájil výbor pro zdravotnictví skotského parlamentu počátkem června online konzultaci, která má být ukončena 16. srpna a jejímž cílem je zjistit názory veřejnosti na tuto otázku. Zastánci legislativy tvrdí, že legalizace asistovaného umírání by zmírnila utrpení. Odpůrci, včetně katolické církve, skotské církve a skotské asociace mešit, se obávají, že někteří nevyléčitelně nemocní lidé by se mohli cítit pod tlakem, aby svůj život předčasně ukončili.
V důrazně formulovaném pastýřském listu vydaném letos v březnu skotští katoličtí biskupové uvedli, že dovolíme-li "zabíjet naše bratry a sestry, dostaneme se na nebezpečnou spirálu, která vždy ohrožuje nejzranitelnější členy naší společnosti, včetně starších lidí, zdravotně postižených a těch, kteří bojují s duševním zdravím". V dopise nazvaném Povoláni k péči, ne k zabíjení vyzvali katolíky, aby se obrátili na poslance parlamentu a naléhavě je vyzvali ke spolupráci na zlepšení paliativní péče a k odmítnutí nebezpečného návrhu na legalizaci asistované sebevraždy, který by podle nich "znehodnotil život a vytvořil obrovský tlak na nejzranitelnější osoby, aby předčasně ukončily svůj život".
Skotský parlament se touto otázkou bude zabývat již potřetí. V roce 2010 poslanci 85 hlasy proti 16 zamítli návrh zákona Margo MacDonaldové o pomoci při ukončení života. Další návrh zákona o asistované sebevraždě byl zamítnut v roce 2015 poměrem hlasů 82 ku 36.
Skotská vláda tvrdí, že ministři a poslanci Skotské národní strany nebudou instruováni, jak mají hlasovat, protože tato záležitost je otázkou individuálního svědomí. První ministr Skotska Humza Yousaf naznačil, že bude pravděpodobně hlasovat proti návrhu zákona.
Řada zemí legalizovala určitou formu asistovaného umírání. Patří mezi ně Švýcarsko, Austrálie, Kanada, Španělsko, Kolumbie a 11 států v USA, kde je známá jako "umírání s pomocí lékaře".
Zdroj: Vatican News, anglická sekce