Ostravsko-opavský biskup Martin David prožil úterní dopoledne 15. října na kopřivnické Základní škole sv. Zdislavy. Prohlédl si dětská představení, debatoval se staršími žáky a požehnal nově opravené prostory. Škola se totiž ze stavebního hlediska od základů mění.
Škola sv. Zdislavy v Kopřivnici dlouhé roky sídlila v budově, která patřila městu. „Pro naši školu byl stěžejní rok 2017, kdy Biskupství ostravsko-opavské budovu koupilo,“ uvádí ředitel školy Pavel Janek, který právě tento letopočet pokládá za přelomový. „Jako nájemníci jsme byli v nejistotě, protože nájemní podmínky se mohou měnit. Biskupství do nákupu nemuselo jít, ale šlo. Od toho roku se budova začala skutečně opravovat,“ ohlíží se Janek. Za posledních sedm let se biskupství ve spolupráci se školou podařilo získat už tři dotace z programu IROP (mj. na výtah, modernizaci učeben nebo rekonstrukci sklepních prostor).
Právě sklepení budovy mělo vysokou prioritu, neboť bylo ve špatném technickém stavu, a také plné nepořádku. „Vše dáváme do pořádku. Před čtyřmi lety jsme postavili dílny a sociální zařízení. Nyní jsme dokončili zbylé dvě třetiny sklepních prostor, kde nově funguje školní družina, školní klub i kolárna. Na chodbě na žáky čeká lezecká stěna,“ vypočítává ředitel Janek. Díky novým prostorám děti nemusejí trávit odpoledne po výuce ve kmenových třídách, jako tomu bylo dosud.
Kromě praktických výhod škola hydroizolací získala také základní stavební kámen pro další opravy. „Vnitřní prostory máme do velké míry spravené. Teď bychom měli začít řešit obal budovy. Okna máme z roku 1967, a tady daleko za horizontem. Rádi bychom také zateplili fasádu i střechu. V budoucnu by bylo výborné vybavit školu tepelnými čerpadly nebo fotovoltaikou,“ sní ředitel Pavel Janek, který za podporu děkuje zaměstnancům biskupství. „To, že jsme získali už třetí dotaci z IROPu je velká zásluha projektové manažerky Biskupství ostravsko-opavského Dagmar Jiskrové. Chtěl bych také ocenit spolupráci s Odborem hospodářské správy majetku – jmenovitě s panem Pavlem Reiským. Z rozhovorů s jinými řediteli církevních škol v Česku vím, že taková míra podpory není samozřejmá.“
Biskupství ostravsko-opavské investovalo do kopřivnické školy jako spoluúčast k dotacím z vlastních zdrojů zhruba 8,5 milionu Kč. Pomohlo také předfinancováním 36 milionů (uhrazených později dotací), které by si škola z vlastních zdrojů nemohla dovolit.
Nové prostory požehnal biskup Martin David v úterý 15. října. „Slovo družina pochází od slovesa družit se a spolupracovat s druhými, což je cenná dovednost, kterou si žáci mohou odnést do života,“ podotkl biskup a citoval papeže Františka z encykliky Fratelli tutti: „Potřebujeme společenství, které nás podporuje a pomáhá nám, ve kterém si můžeme pomáhat navzájem hledět do budoucnosti.“
Biskup se také setkal s žáky školy. Prvňáci zazpívali o tom, že už jsou ve škole 32 dnů, druháci připravili balet a třeťáci biskupovi předvedli flétnový soubor. Čtvrtá třída vystoupila se scénkou ze života Mojžíše a páťáci četli krátké úvahy, co by ve světě změnili, kdyby měli kouzelný prsten. Na druhém stupni biskup postupně obešel všechny třídy. Starší žáky zajímalo, jaké značce auta dává biskup přednost, nebo co si myslí o ochraně přírody. Padla také otázka, jak dlouho se studuje na biskupa, a jestli biskup někdy mluvil vulgárně...
Redakčně upraveno