Pouť na Ivančenu u příležitosti svátku sv. Jiří chtějí skauti a skautky prožít tak, jak ji znali před pandemií. Ke kamenné mohyle se vypraví v sobotu 23. dubna. Místo utvořené z větších i menších kamenů, které junáci na místo přinášejí od roku 1946, vzniklo na památku skautů z ostravského oddílu, kteří byli popraveni nacisty na sklonku 2. světové války v Těšíně. Jejich jména jsou na Ivančeně vytesána do kamenného menhiru.
Z pamětníků, kteří vztyčili kříž a obložili jej prvními kameny, dnes již nežije ani jeden. Ing. Petr Fiala – Ťop, který při zakládání mohyly pověsil na dřevěný kříž skleněnou lahvičku s legendárním vzkazem „Kdo jdeš kolem, přilož kámen“, zemřel 12. 8. 2017. Poslední z ostravské Třicítky MUDr. Zdeněk Rozsypal (se skautskou přezdívkou Čmel) odešel 8. 9. 2019 na věčnost. Patřil mezi kluky, kteří se skautskými odbojáři podnikali během války výpravy do Beskyd, kde zásobovali partyzány jídlem a léky.
V tomto roce budou skauti vzpomínat také na zesnulého biskupa Františka Václava Lobkowicze, který byl duchovním rádcem junáků. Pokud mu zdraví dovolilo, účastnil se každého jarního výstupu. Součástí programu vždy byla mše svatá u kamenného oltáře. Naposledy se při této příležitosti na Ivančeně objevil v roce 2019. Na setkání zavzpomínal kaplan pro skauty P. Pavel Marek.
„Když vzpomínám na otce biskupa Františka a jeho skautské působení, nemůžu opomenout jeho smysl pro humor v každé situaci. A týkalo se to také okamžiků, kdy už byl nemocný a nemohl se věnovat všemu naplno tak, jak byl zvyklý. I na poslední mši svaté na Ivančeně, kterou celebroval v roce 2019 před vypuknutím pandemie, dokázal rozesmát přítomné skauty, ač byl sám upoután na vozíčku. Vzpomínám si, že se tam někdo věnoval zajišťování fotografií a videa a otci biskupovi se zdálo, že tím při kázání nedává pozor. Proto se na něj podíval a řekl: ‚Pak mi zopakuješ, o čem jsem kázal‘.“
Mše svatá u kamenného oltáře nebude chybět ani letos. Poprvé ji bude celebrovat apoštolský administrátor biskup Martin David. Bohoslužba začíná v 11.00 hodin. Po ní bude tradičně následovat slavnostní ceremoniál u skautské mohyly. Začátek je v 12.00 hodin.
Na popravené skauty se bude vzpomínat již v pátek 22. dubna v polském Těšíně na místě, kde byli nacisty zastřeleni. Pietní akt na Starém židovském hřbitově na ulici Hażlaska začíná v 17.00 hodin.
Informace k letošnímu výstupu na Ivančenu skauti zveřejnili na webu http://www.ivancena.cz/vystup2022/.