Nový orgán, který zřídila Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) s cílem podporovat konkrétní účast mladých evropských katolíků na definování politik EU, se nazývá Youth net. Vyplývá to z tiskového prohlášení, které COMECE zveřejnila v předvečer svého podzimního plenárního zasedání, které začalo včera v Bruselu.
Tato síť mládeže, která je výsledkem dvojího setkání mladých katolíků o budoucnosti Evropy pořádaných v červnu loňského a letošního roku, je o to významnější, že zahajuje činnost právě v době, kdy se Evropská unie vyrovnává s válkou na Ukrajině a má prokázat svou jednotu založenou na společných hodnotách, které je třeba střežit.
Síť mládeže, upřesňuje se v tiskovém prohlášení, bude doprovázet práci sekretariátu Comece, která, jak se připomíná, spočívá v monitorování, analýze a vypracovávání stanovisek, která prezentují katolický pohled na politiky institucí EU. Bude konzultována k různým politickým otázkám, což přinese pohled mladých lidí na všechny rozměry rozhodování v EU, jakož i na různé citlivé otázky mladých lidí týkající se současných politických a sociálních výzev. Do tohoto nového orgánu se zapojí delegáti národních biskupských konferencí ve věku od 18 do 35 let, jejichž mandát bude trvat dva roky.
Při oznámení o zahájení činnosti tohoto nového poradního orgánu zdůraznil lucemburský kardinál Jean-Claude Hollerich, předseda COMECE, význam posílení postavení mladých lidí na všech úrovních naší společnosti a jejich úsilí o společné dobro na „starém kontinentu“. Jezuitský kardinál také vyzval všechny mladé delegáty, aby učinili ze sítě mládeže místo skutečného bratrství, příklad toho, jak můžeme být bratry a sestrami, vědomi si své jedinečné kulturní identity, ale skutečně sjednoceni v rozmanitosti. V nadcházejících měsících se členové sítě mládeže zamyslí nad prosazováním společných hodnot svých zemí, jako je demokracie a ochrana základních lidských práv, a na plenárním zasedání COMECE v příštím roce představí svůj první příspěvek.
V zájmu budování sjednocené, integrované a demokratické společnosti si hlas mladých lidí zaslouží vyslyšení a jejich zájmy by měly být v centru evropského rozhodování, píše COMECE na svých internetových stránkách. V členských státech EU mladí lidé volají po konkrétních opatřeních v otázkách, které se jich nejvíce týkají a které budou mít dopad na jejich budoucnost, a zdůrazňují, že solidarita a vzájemný respekt jsou důležité pro společný život v mírových a prosperujících společnostech. Protože víra je nedílnou součástí života mladých lidí, je nezbytné, aby mohli svobodně vyjadřovat svá přání a jednat v naší společnosti ve světle svých hodnot, přesvědčení a náboženských zkušeností, zdůrazňuje COMECE. V dialogu s institucemi Evropské unie se proto tato křesťanská organizace zavázala, že bude prosazovat hlas všech mladých katolíků, podporovat jejich přání ohledně budoucnosti evropského projektu a umožňovat jim, aby se zapojili do politik EU, vyměňovali si názory s tvůrci politických opatření a spolupracovali pro společné dobro.
Český překlad článku z Osservatore romano