Setkání mládeže v Iráku se zúčastnilo dva tisíce lidí

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 8. 2024, 9.36

Téměř dva tisíce mladých lidí z křesťanských skupin z celého Iráku se zúčastnilo sedmého ročníku setkání mládeže Ankawa, které se konalo ve dnech 22.-24. srpna na nádvoří svatyně Mar Elia v Ankawa-Erbílu.

image:Image 61/source/orig/60992_2024-ankawa-youth-meeting-erbil-kri-iraq-001-845x475.jpg

Akci hostila chaldejská arcidiecéze Erbil, konala se na nádvoří svatyně Mar Elia v Ankawa-Erbil a její téma „Radost z lásky“ bylo inspirováno apoštolskou exhortací papeže Františka o lásce v rodině.

Uvítací řeč pronesl Bashar Matti Warda, chaldejský arcibiskup z Erbílu, který zdůraznil význam letošního tématu a vysvětlil, že odráží samotnou identitu Boha: Trojjedinost lásky, která je neoddělitelná a vzájemně závislá. Warda zdůraznil, že bez přítomnosti jednoho z těchto elementů ztrácejí ostatní svůj význam.

„Prostřednictvím učení papeže Františka se snažíme osvobodit od mylných představ, které narušují krásu našeho základního cíle: milovat a být milován,“ uvedl Warda. "Musíme odmítnout zkreslená tvrzení, která naše lidská slabost vnutila lásce a redukovala ji na pouhé prchavé potěšení, dočasný závazek nebo jednoduchou smlouvu, v rámci které se snažíme minimálně přispět k maximálnímu prospěchu našich partnerů. Zásadní je pochopit, že každý člověk touží lásku přijímat předtím, než ji může plně rozdávat."

Warda potvrdil, že láska není pouhým souhrnem romantických pocitů, ale spíše činů, kterými si přízeň druhých zasloužíme. Citoval biblický příběh o Jákobovi a zmínil jeho trpělivost a namáhavou čtrnáctiletou snahu, kterou vynaložil, aby získal srdce Ráchel, o které se domníval, že si ji pro něj Bůh vyvolil.

Účastníkům bylo přečteno poselství vatikánského státního sekretáře kardinála Pietra Parolina. Adresoval ho chaldejskému arcibiskupovi z Erbílu a Parolin v něm vyjádřil potěšení papeže Františka z každoročního setkání tamních mladých lidí. Ve svých modlitbách je papež ujistil, že doufá, že najdou inspiraci ve „spiritualitě rodinného života a vztahů“. Vyjádřil také své duchovní spojení se všemi účastníky. Svatý otec je i jejich blízké svěřil „do péče Svaté rodiny v nebeském Nazaretě“ a s radostí jim udělil své požehnání „jako znamení moudrosti, radosti a pokoje v Pánu“.

Zahajovací ceremoniál začal večerem chvalozpěvů v podání sboru katedrály Mar Yousuf a zakončil jej libanonský zpěvák Christian Najjar. Součástí akce byly také tematické diskuse. Na programu bylo několik přednášek na témata týkající se rodiny v kontextu současných problémů, které přednesli náboženští i laičtí řečníci z Iráku a Libanonu. Účastnící kromě kulturních a zábavných aktivit navštívili kláštery, kostely, společenská centra a archeologická naleziště. Přednášky se zaměřily na klíčová témata z apoštolské exhortace papeže Františka Amoris Laetitia (Radost z lásky), včetně významu výchovy, řešení běžných rodinných problémů a důležitosti odpuštění. Akce byla zakončena společnou mší svatou v katedrále Mar Yousuf v Ankawě v Erbílu.

Největší křesťanské setkání mládeže v Iráku Ankawa Youth Gathering pořádá od roku 2018 každoročně chaldejská arcidiecéze v Erbílu. Slouží jako důležitá základna pro posílení vazeb mezi mladými lidmi a prohloubení jejich víry a solidarity.

Zdroj: CNA

Život z víry Mladí v církvi

image:Image Bůh a armáda
Bůh a armáda Jiří Ignác Laňka, Martin Vaňourek
image:Image Proč je i dnes dobré mít papeže
Proč je i dnes dobré mít papeže Les Miller
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Události ze života víry
Události ze života víry Michal Altrichter