Od 1. března 2025 se stane nejvýznamnější osobou ve vládě Městského státu Vatikán žena. Svatý stolec oficiálně potvrdil, že sestra Raffaella Petrini bude první ženou, která povede jak Papežskou komisi pro Městský stát Vatikán, tak i Governatorát Městského státu Vatikán. Její jmenování znamená historický milník v řízení nejmenšího nezávislého státu světa, neboť bude stát v čele jak legislativní, tak výkonné moci Vatikánu.
Jmenování sestry Petrini, které papež František naznačil již během televizního rozhovoru 19. ledna, bylo formálně oznámeno 15. února. Nahradí kardinála Fernanda Vérgeze Alzagu, který funkci zastával od října 2021 a nyní odchází do důchodu po dosažení věkové hranice 80 let. Přestože sestra Petrini působila od listopadu 2021 jako generální sekretářka Governatorátu, její povýšení na nejvyšší administrativní post představuje významný symbolický krok.
Tento krok zapadá do širšího trendu většího zapojení žen do vysokých funkcí ve Vatikánu. Před nedávnem byla například sestra Simona Brambilla jmenována prefektkou Dikasteria pro společnosti zasvěceného a apoštolského života.
Sestra Raffaella Petrini se narodila v Římě v roce 1969 a je členkou Kongregace františkánských sester Eucharistie, papežského institutu založeného v USA v roce 1973. Řád, který působí v USA, Itálii, Jamajce a Svaté zemi, se zaměřuje na obnovu smyslu pro posvátno v moderním světě a na důstojnost lidského života. Jeho členky nosí charakteristický hnědý hábit a černý závoj jako veřejný znak své zasvěcenosti. Vzdělání hrálo v jejím životě klíčovou roli. Sestra Petrini získala titul v politologii na univerzitě LUISS v Římě. Dále dosáhla doktorátu ze sociálních věd na Papežské univerzitě sv. Tomáše Akvinského, přičemž její výzkum se soustředil na etiku zdravotní péče, konkrétně na spravedlnost v přístupu k péči na konci života. Rovněž získala magisterský titul na Barney School of Business na Univerzitě v Hartfordu, Connecticut. Během své akademické kariéry vyučovala sociální nauku církve a zdravotní sociologii na Institutu Camillianum v Římě a také ekonomii sociálního zabezpečení a sociologii ekonomických procesů na Papežské univerzitě sv. Tomáše Akvinského.
Kromě administrativní role se sestra Petrini aktivně zapojuje do mezinárodních diskusí. V říjnu 2024 vedla vatikánskou delegaci na Global Standard Symposium v Novém Dillí, kde obhajovala návrh Svatého stolce na vytvoření mezinárodní agentury pro etickou regulaci umělé inteligence.
I nadále bude působit jako členka Správy majetku Apoštolského stolce (APSA) a Dikasteria pro biskupy. Jmenování sestry Petrini do čela vatikánské administrativy odráží širší vizi papeže Františka o větší účasti žen na rozhodovacích pozicích v církvi.
Zdroj: Zenit