Od popravy P. Jana Buly, jedné z obětí Babického procesu, letos uplyne sedmdesát let. Při příležitosti výročí justiční vraždy dojde v Rokytnici nad Rokytnou v sobotu 21. května k odhalení Bulova pomníku.
„Pán Bůh mi vyměřil krátký život. Ale věřím, že nebyl nadarmo,“ napsal 19. května 1952 z jihlavské věznice v jednom z posledních dopisů kněz Jan Bula. V nedožitých dvaatřiceti letech vyhasl druhého dne nad ránem život oblíbeného administrátora rokytnické farnosti.
Farnost Rokytnice nad Rokytnou byla posledním působištěm Jana Buly. Mladý kněz zde od roku 1945 působil nejprve jako kaplan a po smrti faráře Stanislava Lakomého se stal roku 1949 administrátorem farnosti. V místní škole byl při výuce náboženství 30. dubna 1951 zatčen a do obce, kde se těšil velké oblibě, se bohužel nikdy nevrátil. Právě zde se předposlední květnovou sobotu připomene sedmdesát let od jeho předčasné smrti.
V čase popravy patera Buly, tedy o páté hodině ranní, bývá v rokytnickém kostele Narození sv. Jana Křtitele sloužena bohoslužba. Nyní se ovšem v devítisethlavém městysi u řeky Rokytné v sobotu 21. května připomene předčasná smrt zdejšího administrátora farnosti ve větší míře. Po odpolední bohoslužbě, při které budeme prosit za odpuštění hříchů a za smír křivd z minulosti, pamětníci událostí z počátku 50. let odhalí před kostelem pomník věnovaný Božímu služebníkovi Janovi. Následně se v odpoledních hodinách v prostorách rokytnického chrámu uskuteční přednáška historika z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michala Stehlíka na téma Babických vražd.
Kamenný podstavec s bronzovým reliéfem tváře P. Jana Buly bude umístěn před kostelem Narození sv. Jana Křtitele v Rokytnici nad Rokytnou, kde nyní stojí vývěsní deska s programem bohoslužeb. Vzpomínku na jednu z obětí případu Babice zhotovily ruce mistra sochaře Jana Koreckého z Prachatic. Farnost Rokytnice nad Rokytnou při této příležitosti zřídila na čísle 2202149486/2010 sbírkový účet, prostřednictvím kterého mohou dobrovolní dárci přispět na zhotovení pomníku.
Jan Bula se narodil 24. června 1920 v Lukově u Moravských Budějovic. Po maturitní zkoušce na moravskobudějovickém gymnáziu vstoupil do kněžského semináře v Brně a roku 1945 byl vysvěcen na kněze. V srpnu téhož roku byl ustanoven jako kaplan v Rokytnici nad Rokytnou a po smrti kněze Stanislava Lakomého se stal v roce 1949 administrátorem rokytnické farnosti. V únoru 1951 jej navštívil spolužák z gymnázia Ladislav Malý, který později 2. července zorganizoval střelbu v babické škole. V té době byl už ale P. Jan Bula měsíc ve vězení. Státní bezpečnost si pro tehdy třicetiletého kněze přišla do probíhající hodiny náboženství v rokytnické škole. Na příkaz komunistických špiček byl P. Jan Bula
úmyslně přesunut do druhého procesu, jehož měl být hlavní tváří. Ani žádost Bulovy maminky k prezidentu Gottwaldovi o milost pro svého syna nezměnila předem daný trest pro mladého kněze. Pater Jan Bula naposledy vydechl 20. května 1952 na dvoře jihlavské věznice.
V souvislosti s případem Babice bylo popraveno jedenáct osob, kromě P. Jana Buly ještě další dva kněží – P. Václav Drbola z Babic a P. František Pařil z Horního Újezdu.