Skauti slaví. Nikoliv pouze rekordní růst své členské základny, ale jako každý rok také svátek sv. Jiří, svého patrona.
Scházejí se například při poutích. Na beskydskou Ivančenu vystoupají společně s biskupem Martinem Davidem (23. 4. od 11.00) k mohyle z kamení, které sem nanosili během let na památku nacisty zavražděných skautů. Na Svatý Kopeček se s nimi vypraví zase arcibiskup Jan Graubner (23. 4. od 9.00). Svůj pozdrav a přání jim adresuje také Jan Baxant, nejstarší „nový skaut“ v řadách naši ch biskupů, který se ke Skautům Evropy přidal až v roli litoměřického biskupa před dvěma lety.
V řadě měst a farností se skauti sejdou v krojích nejen na bohoslužbě, ale také na slavnostním ohni. Už zakladatel skautingu, anglický lord Baden-Powell, totiž sv. Jiří, rytíře symbolizujícího vítězství dobra nad zlem, zvolil patronem hnutí. Skauti a skautky ho nejčastěji slaví také tím, že si na sebe do školy či práce vezmou skautský šátek nebo přímo obléknou kroj. Pořádají i nejrůznější akce a dobročinné projekty.
A jejich řady se stále rozrůstají. Ukázalo to i poslední sčítání skautů během pravidelné registrace členů. Mnohaletý růst zájmu o skauting trvá a pokračoval i během pandemie. V Česku je nyní 73 315 skautek a skautů. Junák – český skaut je největší výchovná organizace pro děti a mládež u nás a má o 75 % více členů a členek než před patnácti lety. České skautské hnutí tak roste nejrychleji v Evropě. Aktuální meziroční nárůst členské základny Junáka – českého skauta byl pak nejvyšší za dvacet let, když přibylo 4 513 skautek a skautů. Nejpočetnější výchovnou kategorií jsou tradičně světlušky a vlčata, jde o 24 435 holek a kluků. Celkem je u nás 2 283 oddílů sdružených do 479 skautských středisek. Jen za minulý rok přibylo 26 nových oddílů. Dobrovolníků ovšem ve stejném tempu nepřibývá, a tak se oddíly postupně učí pracovat s dospělými nováčky – tedy s lidmi, kteří skautingem jako děti neprošli, ale skautské hodnoty jsou jim blízké. Rostoucí zájem o skauting má i stinnou stránku – mnohde jsou dlouhé čekací listiny.
Skauting stojí na unikátní metodě výchovy na postojích (hodnotách), které vycházejí z křesťanských principů, učí se prostřednictvím zkušeností a funguje v menších týmech a skupinách, což napomáhá rozvoji empatie i sociálních vztahů. Některé oddíly dokonce tvoří centrum farních společenství.
„Skautská výchova vede skauty a skautky mj. k aktivnímu hledání příležitostí, jak se zapojit do pomoci druhým. To bylo znát třeba v uplynulých dvou letech a je to aktuální i nyní, kdy pomáháme lidem z napadené Ukrajiny. Z některých skautských kluboven se stala dočasná přístřeší pro uprchlíky, skautské oddíly pořádají sbírky materiální i finanční pomoci, na skautských akcích už nyní vítáme ukrajinské děti. Pomoc lidem v nouzi je zkrátka jednou z klíčových hodnot skautingu, a růst skautingu je tak dobrou zprávou pro celou českou společnost,“ shrnuje mluvčí českých skautů Barbora Trojak.