Arcidiecéze Burgos ve Španělsku prodloužila klariskám z Belorada lhůtu do pátku 21. června, aby se dostavily k církevnímu soudu a odvolaly své formální prohlášení, že vystupují z katolické církve, což je kanonický zločin schizmatu, jehož následkem je exkomunikace.
Podle španělského listu ABC se tři z klarisek – sestra Isabel de la Trinidad, abatyše kláštera, a také sestra Sión a sestra Paz – musely dostavit před církevní tribunál arcidiecéze Burgos nejpozději v neděli 16. června. Prostřednictvím e-mailu však požádaly o odklad.
Dalších sedm klarisek, které již neuznávají autoritu katolické církve a považují "J. V. Pia XII. za posledního platného nejvyššího papeže", také čeká kanonický proces s původně jiným termínem, nyní je ale stanovený na 21. června.
Podle zdrojů ABC ze španělské arcidiecéze bude vyhodnocení situace a další postup záviset na výpovědi jednotlivých sester.
Klarisky z klášterů v Beloradu a Orduni – spadajících pod církevní autoritu španělských arcidiecézí Burgos a Vitoria – 13. května oznámily, že již neuznávají autoritu katolických biskupů a autoritu papeže Františka a že se podřizují autoritě falešného exkomunikovaného biskupa jménem Pablo de Rojas.
Církevní soud arcidiecéze Burgos nedávno oznámil, že jednání španělských klarisek představuje "zločin schizmatu, definovaný v Kodexu kanonického práva podle kánonu 751, jehož trest je stanoven v kánonu 1364 § 1, a že s sebou nese vyloučení ze zasvěceného života".
Kánon 751 Kodexu kanonického práva katolické církve definuje zločin schizmatu jako "odepření podřízenosti nejvyššímu veleknězi nebo odmítnutí společenství s členy církve, jemu podřízenými".
Kánon 1364 § 1 upozorňuje, že schizmatik – stejně jako odpadlík nebo heretik – se vystavuje exkomunikaci "latae sententiae" (automaticky), takže církevní proces zahájený proti těmto klariskám by mohl jednoduše oficiálně uvést jejich stav exkomunikace nebo jim dát příležitost k odvolání.
Podle Kodexu kanonického práva by schizmatické klarisky kromě exkomunikace dostaly zákaz "pobývat na určitém místě nebo území" a "nosit řeholní hábit", což znamená, že by musely opustit kláštery, v nichž v současnosti pobývají.
Zdroj: Aciprensa