V neděli 15. září se v ostravsko-opavské diecézi uskuteční Sbírka na církevní školy. Ta loňská vynesla 1,6 milionu Kč. Kde tyto peníze pomáhají?
Biskupství ostravsko-opavské ročně investuje do církevního školství miliony korun. Jako zřizovatel zabezpečuje nejen opravy a rozvoj škol, ale pomáhá i v mimořádných situacích. Například v letošním roce dvě školská zařízení zřizovaná biskupstvím Dětský domov bl. Marie Antoníny Kratochvílové v Řepištích a Církevní středisko volného času sv. Jana Boska v Havířově získaly nižší dotaci ze strany Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT). „Jako zřizovatel jsme uhradili běžné provozní náklady, které dříve financovalo MŠMT. Biskupství poslalo oběma zařízením finanční dar v souhrnné hodnotě 1,2 milionu Kč, aby byl zabezpečen základní provoz,“ vysvětluje ekonomka diecéze Marta Hrušková. 500 tisíc Kč zamíří do dětského domova, 710 tisíc Kč do střediska volného času.
Školy se zároveň rozvíjejí díky úspěšným žádostem o dotační podporu v programech IROP, které biskupství pomáhá zařídit, a pak také zajišťuje nutný balík financí na předfinancování stavby a spoluúčast. O uplynulých prázdninách se největší opravy odehrály na Základní škole sv. Zdislavy Kopřivnice a na Biskupském gymnáziu v Ostravě. Novinky čekaly také na studenty Střední pedagogické školy a střední zdravotnické školy sv. Anežky České v Odrách.
Málokde srovnání „před“ a „po“ vyniká tolik jako na Základní škole sv. Zdislavy Kopřivnice. Tam se vedení školy a biskupství podařilo přebudovat špinavé a vlhké sklepní prostory na provzdušněné a moderní školní družiny a školní klub pro starší žáky. „Děti tam mají lezeckou stěnu, stolní tenis nebo interaktivní tabule,“ vypočítává Dagmar Jiskrová za Odbor dotačních projektů Biskupství ostravsko-opavského. Žáci mají také novou kolárnu. Podařilo se ale ještě něco důležitějšího.
„Lidé se často ptají, proč konečně nevyměníme na této škole okna a nezateplíme ji. V tom nám ale dosud bránila obrovská vlhkost, která šla ze sklepení. Tu se nám podařilo odstranit a v budoucnu tedy přijde na řadu střecha školy a další tepelné úspory,“ pokračuje projektová manažerka Dagmar Jiskrová. Náklady na přestavbu suterénu činily 24 milionů Kč, z čehož 18 milionů Kč pokryla dotace z programu IROP, zbylých 6 milionů Kč poskytlo Biskupství ostravsko-opavské.
Biskupské gymnázium v Ostravě kvůli rekonstrukci ukončilo v červnu výuku s předstihem. Žáky vystřídalo staveniště. „Ve škole se rekonstruovaly stupačky, které byly ve špatném stavu. Žáky ve třídách čekala nová umyvadla a také výmalba. Stupačky totiž procházejí všemi patry a všemi místnostmi, tudíž jsme přistoupili k celkové výmalbě,“ popisuje Dagmar Jiskrová.
O prázdninách se také podařilo vybudovat multimediální učebnu s televizním studiem, kde bude mít své nové zázemí úspěšný kroužek, ve kterém se děti učí ovládat kamery a střih. Těžit z moderní techniky mají ale i žáci při výuce. „Například ve třetím ročníku studenti probírají pracovní pohovor. Tady si ho mohou vyzkoušet před kamerou a mohou si pak na obrazovce pouštět a probírat, jak se jim vedlo,“ dává příklad ředitelka školy Jana Vylobová. Škola navíc po letech získá kvalitní zázemí pro ředitelku, její zástupkyni a školního kaplana, kteří dosud pracovali ve společné místnosti. „Je základem, aby ředitel měl soukromý prostor pro setkání nebo konzultace s rodiči či zaměstnanci. Opravovalo se také zázemí pro sborovnu, asistenty pedagoga i účetní,“ podotýká Jiskrová. I na tomto projektu se finančně velkou měrou podílí Biskupství ostravsko-opavské.
Na BiGy se v uplynulých měsících proinvestovalo přes 8 milionů Kč. 3,7 milionů Kč zařídila dotace z IROPu (multimediální učebna, učebna virtuální reality otevřená v říjnu 2023, zázemí pro vedení a další pracovníky). Škola samotná a biskupství k tomu přidaly další 4,4 milionu Kč jako spoluúčast. „V této částce jsou zahrnuty i stupačky, požární rozvody a výmalba, které dotace nepokrývala,“ doplňuje Jiskrová.
Nové učebny se přes prázdniny chystaly také v Odrách na Střední pedagogické škole a střední zdravotnické škole sv. Anežky České. „Soustředili jsme se na zkvalitnění tříd pro zdravotnické obory a také se modernizuje sborovna, kde jsme dlouho nemohli najít žádný vhodný dotační titul,“ popisuje Jiskrová. Dotace z IROPu proplatila většinu nákladů (3,2 mil. Kč). Novinku zaznamenali po prázdninách také učitelé v podobě nové sborovny. Vlastní kabinet získala také zástupkyně ředitelky pro zdravotnické obory.