V pondělí 12. června byla do vesmíru úspěšně vypuštěna družice se slovy papeže Františka. Mise "Spei Satelles“ což latinsky znamená "Satelity naděje", odstartovala na raketě Falcon 9 z Vandenbergovy vesmírné základny v Kalifornii.
Podle Vatikánu je miniaturní družice nazývaná CubeSat na cestě na oběžnou dráhu ve výšce přibližně 525 km nad zemským povrchem. "Po měsících intenzivní práce jsme netrpělivě očekávali okamžik, kdy se Spei Satelles dostane na startovací rampu," uvedla Sabrina Corpino, vedoucí studentů Polytechnické univerzity v Turíně, kteří družici sestrojili. "Jakmile došlo ke startu," řekla, "studenti si uvědomili, že je jejich tvrdá práce opravdu "vesmírná", že přispěli k vytvoření opravdové vesmírné mise."
V miniaturní družici, kterou lze nyní z rakety vyslat na oběžnou dráhu, je uložena kopie knihy dokumentující papežovo požehnání Urbi et orbi z 27. března 2020, kdy uprostřed pandemie COVID-19 požehnal světu ze Svatopetrského náměstí slovy: "Pane, kéž požehnáš světu, dáš zdraví našim tělům a potěšíš naše srdce. Žádáš nás, abychom se nebáli," modlil se papež. "Naše víra je však slabá a my se bojíme. Ty nás však, Pane, nenecháš napospas bouři."
Kniha “Proč se bojíte? Nemáte víru? Svět čelí pandemii", byla převedena do podoby nanoknihy, křemíkové destičky o rozměrech 2 × 2 × 0,2 milimetru, určené k transportu do vesmíru. Papež František požehnal družici a nanoknihu po své pravidelné veřejné audienci na Svatopetrském náměstí 29. března.
Družici, kterou postavila Polytechnická univerzita v Turíně, bude provozovat Italská kosmická agentura. Družice je vybavena rádiovým vysílačem a palubními přístroji, kterými lze manévrovat ze země, uvádí se v tiskové zprávě. Během pobytu na oběžné dráze bude družice vysílat dešifrovatelná prohlášení papeže Františka v angličtině, italštině a španělštině na téma naděje a míru.
Prezident Italské vesmírné agentury Giorgio Saccoccia uvedl, že Svatý stolec požádal agenturu, aby určila způsob, jak slova naděje papeže Františka "překročí hranice Země a z vesmíru se dostanou k co největšímu počtu lidí na naší neklidné planetě. Pro ty z nás, kteří jsme si zvykli vnímat vesmír jako privilegované místo, odkud můžeme pozorovat svět a komunikovat s ním bez hranic, bylo snadné představit si rychlé, skromné a účinné řešení, které by poselství Svatého otce dalo křídla."
Sekretář Dikasteria pro komunikaci, P. Lucio Adrian Ruiz, řekl: "Vesmír fascinuje každého, zejména mladé lidi. Má v sobě ono tajemství univerzálního, hlubokého a velkolepého a nutí nás všechny snít. Vypuštěním slov papeže Františka z požehnání 27. března 2020 do vesmíru chce Vatikán naznačit, že papežova modlitba, požehnání a univerzální výzva k naději jsou i dnes aktuální pro muže a ženy dobré vůle,“ řekl.
Zdroj: Catholic News Agency