P. Ignác Stuchlý byl pro české salesiány klíčovou postavou, protože díky němu dnes působí v České republice. Dnes 17. ledna si připomínáme rovných 70 let od jeho úmrtí.
Pocházel ze Slezska, narodil se v roce 1869 v obci Boleslav, která po druhé světové válce připadla Polsku. Toužil stát se jezuitou, ale pak mu jeho duchovní vůdce poradil, aby vstoupil do řádu salesiánů. Studoval teologii v Olomouci a později i v Itálii nedaleko Turína, kolébky salesiánského řádu. Na kněze byl vysvěcený v roce 1901. Po příchodu k salesiánům působil nejprve v Lublani, tehdy přináležející Rakousku-Uhersku, poté v Perose v Itálii. Zde se v té době formovali i další čeští a moravští salesiáni, mimo jiné také Štěpán Trochta, pozdější litoměřický biskup (1947-1974). Právě díky P. Stuchlému byli salesiáni přivedeni do Československa, když v roce 1927 založil jejich první řádový dům ve Fryštáku u Zlína. V dalších letech se pak zasloužil o vznik i dalších salesiánských center v Praze, Brně, Ostravě či Pardubicích). V roce 1935 pak stanul v čele samostatné salesiánské provincie v Československu jako její inspektor. Po záboru klášterů komunistickou státní mocí v dubnu 1950 ho zastihl upoutaného na lůžko, protože krátce předtím utrpěl mozkovou mrtvici. Poslední tři roky života strávil pod dozorem v domově důchodců v nedalekém Lukově. Další záchvat mrtvice byl pro něj už fatální, zemřel na jeho následky právě před 70 lety, 17. ledna 1953. Bylo mu 83 let.
V současnosti běží jeho beatifikační proces, v roce 2020 ho papež František prohlásil ctihodným a vatikánská Kongregace pro blahořečení a svatořečení uznala jeho heroické ctnosti, což je právě nutný předstupeň beatifikace.
Zdroj: istuchly.cz