Slavná bazilika Sagrada Familia v Barceloně je místem, kde lze během Jubilejního roku 2025 získat odpustek. „V tomto chrámu se Bohu otevírají i ta nejzatvrzelejší srdce," tvrdí P. Josep Maria Turull, rektor baziliky.
V barcelonské arcidiecézi byl 29. prosince 2024 v místní katedrále slavnostně zahájen Jubilejní rok, který se nese v duchu motta „Poutníci naděje“. Jubilejní rok zahájil barcelonský arcibiskup kardinál Juan José Omella, který je přesvědčen, že tento rok bude ve znamení rostoucí naděje: „Naděje nezklame a je zakořeněna v lásce Krista, který nás tak miloval, že se stal jedním z nás, aby nás spasil."
Jednou z osmi svatyní, kde lze v barcelonské arcidiecézi letos získat jubilejní plnomocné odpustky, je slavná katedrála Sagrada Familia, kterou každoročně navštíví čtyři miliony lidí. Rektor baziliky P. Josep Maria Turull zdůrazňuje poselství naděje, které vychází z tohoto chrámu, kde se krása prolíná s hlubokým náboženským sdělením. „Myslím si, že Sagrada Familia, je jako celek dveřmi otevírajícími se Bohu, a tedy otevírajícími se naději. Když vejdete dovnitř, může vás to ohromit. Je to mistrovské dílo krásy, která se otevírá víře,“ říká P. Turull.
Tato zkušenost může vést k něčemu mnohem většímu. „Máme mnoho svědectví ateistů, vzdálených od Boha, kteří se po vstupu nechali prostoupit Duchem,“ říká P. Turull a dodává: „Věřím, že Sagrada Familia je pro církev znamením naděje, protože dokáže otevřít srdce.“
Dílo Antonia Gaudího označil kardinál Lluís Martínez Sistach, dnes emeritní barcelonský arcibiskup, za „kartografii posvátna, otevřenou mapu, na níž může svět číst velké otázky života, počátku a konce, nebe a země“.
Další svatyně v barcelonské arcidiecézi, kde lze získat odpustky během Jubilejního roku, jsou: bazilika Panny Marie v Mercè, bazilika Nejsvětějšího srdce Páně v Tibidabu, bazilika Santa Maria de Mataró, farní kostel Santa María de Cornellà, svatyně sv. Josefa z Hory v barcelonské čtvrti Salut a kostel Cottolengo.
Poslední dvě místa jsou velmi symbolická: Kongregace Matek lidí bez domova a sv. Josefa z Hory se starají o děti, které jsou sirotky nebo se nacházejí v obtížné situaci. Na druhém místě se Služebníci Ježíšovi z Cottolenga starají o lidi s tělesným a mentálním postižením. „Jsou to příklady naděje,“ říká rektor Sagrada Familia, P. Josep Maria Turull.
Sté výročí úmrtí Antonia Gaudího, jehož beatifikační proces právě probíhá, si budeme připomínat v roce 2026. Do tohoto data by měly být dokončeny práce na částech kaple Nanebevzetí Panny Marie a především na Ježíšově věži, která se se svými 172,5 metry stane nejvyšší církevní stavbou na světě a bude zakončena čtyřramenným křížem, typickým pro Gaudího.
„Výška věže nepřesahuje horu Montjuic, protože v Gaudího záměru nemůže lidské dílo překonat dílo Boží," říká P. Turull. „Myslím, že Gaudí by měl radost, kdyby viděl poutníky překračující práh baziliky, protože věřím, že právě proto vytvořil Sagradu Famílii a učinil ji tak jedinečnou a odlišnou od ostatních kostelů,“ dodává.
Podle rektora chrámu Sagrada Familia byl Gaudí jako prorok. „Proroci, zejména ve Starém zákoně, přinášejí svému lidu naději a myslím, že Gaudí se z architektonického hlediska, ale nejen z něj, stal prorokem naděje,“ dodává rektor.
„Velmi děkuji papeži Františkovi, že toto Jubileum věnuje naději, protože v dnešní době je tolik potřebná. Jubileum je tak jako paprsek světla, protože naděje se nevzdává, a jak napsal francouzský básník Charles Péguy, je to ta nejmenší z teologických ctností, ale právě ona nám umožňuje jít kupředu," uzavírá P. Josep Maria Turull.
Zdroj: Vatican News, italská sekce, redakčně upraveno