Poutníci z Vancouveru rozdávali účastníkům Světových dnů mládeže v Lisabonu růžence vyrobené z recyklovaného oceánského plastu. Cílem této iniciativy, kterou podpořila společnost Plastic Bank, bylo upozornit na spojení víry a ekologie.
Plastic Bank, sociální podnik se sídlem ve Vancouveru, si vybudoval pozici na trhu díky přeměně plastového odpadu na hodnotné předměty. Jejich poslání je dvojí: omezit příliv plastů do oceánů a zároveň řešit chudobu tím, že se plast stane příliš cenným zdrojem, než aby se ho dalo zbavit.
"Z 1 000 vyrobených růženců bylo 100 rozdáno během Světových dnů mládeže," sdělil Peter Nitschke, který stojí v čele komunitních partnerství Plastic Bank. Odezva byla veskrze pozitivní. Vyjádřil naději, že tyto jedinečné růžence budou rezonovat s poselstvím papeže Františka v dokumentu Laudato Si, který vyzývá občany světa k péči o planetu. "Propojením víry s ekologickým uvědoměním chceme povzbudit poutníky i širší veřejnost, aby přijali sociální étos recyklace," uvedl Nitschke.
Celý proces výroby růženců je zaměřen na komunitu. "Místní obyvatelé sbírají plastový odpad z různých zdrojů, od pobřežních oblastí až po městské čtvrti. To nejen pomáhá při čištění životního prostředí, ale také to ekonomicky pozvedá místní komunity." Jakmile je plast sesbírán, je opracován, a nakonec se z něj vyrábějí různé výrobky, včetně růžencových korálků. Růžence pak kompletují vězni v manilské věznici.
Papež František napsal v encyklice Laudato Si': "Rostoucí problém mořského odpadu a ochrana otevřeného moře představují zvláštní výzvy" a zdůraznil "naši povinnost pečovat o oceány jako součást integrované vize lidského rozvoje."
Zdroj: CNA