Světová rada církví prozatím nevyloučí ze svého středu ruskou pravoslavnou církev. Rumunský pravoslavný kněz stojící v čele této instituce, zastupující více než 580 milionů křesťanů z celého světa, navzdory nátlaku toto řešení odmítá. Zdůrazňuje, že historickým posláním této organizace je posilování ekumenického dialogu. V kauze ruské pravoslavné církve rozhodne ústřední výbor Světové rady církví, který se sejde v červnu.
V Rumunsku pravoslavný kněz a profesor Ioan Sauca veřejně odsoudil Kirillovu reakci na invazi, zdůrazňuje nicméně, že Světová rada církví není povolána stigmatizovat, ale vytvářet prostor pro dialog. „Je snadné vylučovat, exkomunikovat a démonizovat; úkolem rady je však vytvořit platformu pro setkávání a vzájemné naslouchání, třebaže se neshodneme,“ píše v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách organizace.
V rámci Světové rady církví se však ozývají četné hlasy volající po vyloučení ruské pravoslavné církve. Patriarcha Kirill podle nich zrušil své členství tím, že podpořil ruskou invazi na Ukrajinu a zapojil své společenství do zločinné politiky prezidenta Vladimíra Putina. Předseda Světové rady církví si uvědomuje, že s dalšími odhalenými válečnými zločiny proti civilistům v oblastech opuštěných ruskými vojsky na Ukrajině bude tlak na vyloučení patriarchy Kirilla a jeho církve jen sílit.
Ozývají se také hlasy, že moskevský patriarchát využívá svého členství v radě k propagaci ruského nacionalismu. Například Rob Schenck, ředitel Institutu Dietricha Bonhoeffera ve Washingtonu vyzývá k potrestání Kirilla, kterého označuje za „nástroj Putinovy propagandy“. „Krvavý konflikt vyvolaný Putinem, v němž křesťané vraždí křesťany, nejenže podkopává poslání Rady, ale je v příkrém rozporu s Ježíšovou velekněžskou modlitbou, v níž prosí nebeského Otce, abychom byli jedno,“ napsal reverend Schenck.
Přeložila: Johana Bronková