V sobotu 2. listopadu 2024, v den Památky všech věrných zemřelých, je příležitost vzpomenout na naše předky, bez nichž bychom tu nebyli. Pro křesťany tento svátek představuje posílení naděje na shledání se zesnulými na věčnosti. Katoličtí duchovní v roce 2023 doprovodili na poslední pozemské cestě téměř 19 tisíc zemřelých.
Obchodní řetězce nás nabídkou hřbitovních svíček a dušičkových aranží s předstihem připravují na Památku zesnulých. Letos připadne na sobotu 2.listopadu, což umožní návštěvu hřbitova také těm, kteří žijí daleko od míst, kde mají své kořeny a kde jsou pochováni jejich blízcí. Jedná se o jediný den v roce, kdy parkovací kapacita u hřbitovů nestačí přílivu návštěvníků a o jediný týden v roce, kdy se posouvá jejich obvyklá zavírací doba.
Začátek listopadu je v katolické tradici věnován dvěma datům spojeným se vzkříšením mrtvých a věčným životem. 1. listopadu slavíme slavnost Všech svatých, tedy těch, jenž nás předešli do věčné slávy, v Bibli nazývané nebeským Jeruzalémem. Následující den je věnován Památce na všechny věrné zemřelé, kterým kromě vzpomínky chceme pomoci do nebe i modlitbou. K tomu slouží plnomocné odpustky, jejichž získání je spojeno s přijetím svátosti smíření (zpověď), svatého přijímání, modlitby na úmysl Svatého otce a návštěvou hřbitova v prvním listopadovém týdnu. Nejedná se tedy o předmět kupčení, nýbrž o posílení naděje na vykoupení pro již zemřelé osoby.
Pro křesťany pohřeb neznamená pouze poslední rozloučení s tělem zemřelého, jenž bude žít jen ve vzpomínkách a připomínat jej bude jen odkaz či majetek, který na zemi zanechal. Svíce a květiny jsou symbolem věčného života duše, kterou kněz a pozůstalí vyprovází, a také naděje na shledání.
V loňském roce katolická církev takto doprovodila 18 685 pohřbů. Je to méně než v předchozích letech, což souvisí s poklesem celkového počtu zemřelých v České republice (112 795), který je nejnižší od roku 2019. S katolickými obřady bylo pohřbeno 16,6 % zesnulých v roce 2023, což odpovídá průměru posledních čtyř let. Dvě pětiny katolických pohřbů se odehrají v Moravské provincii.
Vedle pohřebních obřadů v kostele, jejichž součástí může být mše svatá a následné uložení do hrobu, je možné přizvat duchovního k uložení rakve či urny nebo k civilnímu pohřbu v krematoriu. Tzv. jiných úkonů křesťanského rozloučení bylo v roce 2023 evidováno 2 657.
Dále je možné nechat sloužit mši svatou za zemřelé v jakémkoli katolickém kostele. Důstojné rozloučení je nejen poctou a poděkováním za život zesnulého, ale především pomáhá truchlícím k přijetí smrti blízkého člověka, vyrovnání se s jeho ztrátou a pro věřící je součástí víry ve vzkříšení těla a věčný život.
Generální sekretář České biskupské konference P. Roman Czudek nabízí zamyšlení k nadcházejícím svátkům: „Svatý papež Jan Pavel II., který letos obdržel in memoriam řád Bílého lva, tedy nejvyšší státní vyznamenání České republiky, kdysi řekl, že ho naplňuje vnitřním pokojem pomyšlení na okamžik, kdy ho Bůh povolá k sobě: ze života do života. Při loučení a vzpomínce na naše zemřelé mohou problesknout v nás samotných myšlenky na přesah lidského života. Jaký to má pro nás význam? Určitě těmi myšlenkami nechceme utéct z reality, nemá to směřovat k tomu, abychom opomíjeli náš život. Spíše naopak, chceme mu dát novou kvalitu. Často je to pak kvalita, která si zaslouží ta nejvyšší vyznamenání, která mají trvalý lesk a časově neomezené uznání.“