Ve dnech 10.–15. srpna 2024 se v Litomyšli uskuteční 9. ročník duchovně-kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, který do pomyslných plachet východních Čech pravidelně v létě vhání barokní, ale čerstvý vítr. V letošním roce, který se slaví jako Rok české hudby, připomene festivalový program celou řadu barokních výročí – 400. výročí narození skladatele Jiřího Melcelia, 350. výročí narození architekta Františka Maxmiliána Kaňky a prostor bude dán i 340. jubileu skladatele Bohuslava Matěje Černohorského.
Program devátého ročníku festivalu odstartují 10. srpna slavnostní mariánské nešpory s liturgickým provedením skladby Vesperae Marianae Jiřího Melcelia v novodobé premiéře. Skladbu v barokní perle Litomyšle, chrámu Nalezení sv. Kříže, provede soubor La Bilancetta pod vedením Ladislava Horkého a celebrovat v tradiční formě (tedy v té podobě, jakou nešpory měly v době baroka) bude R.D. Piotr Antkiewicz. Premonstrátskému hudebnímu skladateli J. Melceliovi (1624–1693) bude věnována i neděle 11. srpna, kdy bude P. Mikuláš Selvek, OPraem. z Královské kanonie premonstrátů na Strahově sloužit slavnou mši svatou. Tu soubor La Bilancetta doprovodí Melceliovou figurální mší Missa absque Nomine, která v rámci barokního festivalu zazněla již před několika lety.
Úterní přednáška muzikologa doc. Víta Aschenbrennera, Ph.D., nazvaná Hudebníci, skladatelé & učitelé, přiblíží hudební kulturu v prostředí českých řeholních řádů 18. století, a bude se tak rovněž dotýkat Melceliovského jubilea.
Středa 14. srpna bude věnována významného baroknímu architektovi a staviteli Františku Maxmiliánu Kaňkovi (1674–1766), autorovi dostavby litomyšlského piaristického areálu a zámeckých hospodářských budov. Spolu se Zámeckým návrším z. ú. zveme na prohlídku zámeckého pivovaru, na němž Kaňka zanechal nesmazatelný otisk. V zámecké kočárovně se ve spolupráci s Městskou galerií Litomyšl v podvečer uskuteční beseda s historikem umění a památkářem Ing. Petrem Mackem, Ph.D., který se Kaňkou dlouhodobě zabývá. Akce nese název Všechno nejlepší, pane Kaňko! a nepůjde jen o přednášku, ale návštěvníci se dočkají i několika věcí, které neodmyslitelně patří k oslavě narozenin – třeba chlebíčků a možná i narozeninového dortu…
Slavnostním zakončením pětidenního programu bude ve čtvrtek 15. srpna v piaristickém kostele varhanní koncert Tomáše Thona nazvaný Bohuslav Matěj Černohorský a „jeho“ pražská škola, který připomene 340. výročí narození tohoto skladatele, přezdívaného „český Bach“. Průřez vynikající varhanní tvorbou Černohorského zazní ve zdech tohoto chrámu zcela poprvé.
Jako každý rok nezůstanou ani letos stranou ti nejmenší fanoušci baroka, pro které je připravena celofestivalová dětská soutěž, letos na téma Po stopách Melcelia. Soutěž bude mít formu pracovních listů, které budou ke stažení na webu festivalu během jeho konání, a soutěžit se bude o drobné ceny.
Festival pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve spolupráci s Městkou galerií Litomyšl a záštitu nad letošním ročníkem převzala Česká biskupská konference, Martin Baxa, ministr kultury ČR, Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje, a Daniel Brýdl, starosta Města Litomyšl.
festival [at] baroknilitomysl.cz (festival[at]baroknilitomysl[dot]cz)
Více na:
www.baroknilitomysl.cz
https://www.facebook.com/baroknilitomysl