Řím: Salvador Dalí a Jan od Kříže poprvé společně

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 5. 2024, 9.59

Díky úsilí Vatikánu byl do Říma ze skotského Glasgow přivezen slavný obraz Salvadora Dalího "Kristus svatého Jana od Kříže". Dalí jej namaloval v roce 1951, inspirován kresbou španělského mystika. Zobrazuje Ukřižování z neobvyklého úhlu pohledu, totiž shora, z perspektivy Boha Otce.

image:Image 57/source/orig/56370_vystava-rim-sdkfjh.jpeg
Vatican News, polská sekce

Až do 23. června je možné v Římě obdivovat jak Dalího obraz, tak skicu svatého Jana od Kříže ze 16. století, která byla pro tuto příležitost zapůjčena z karmelitánského kláštera v Avile. Jedná se o jedinečnou příležitost; nikdy předtím nebyla obě díla vystavena současně. Nyní si je můžete zdarma prohlédnout v kostele svatého Marcela na Via del Corso, nedaleko Fontány di Trevi.

Místo nebylo vybráno náhodou. Je zde totiž uctíván krucifix ze 14. století, před nímž se v březnu 2020 papež František na prázdném Svatopetrském náměstí modlil za zastavení pandemie. Traduje se, že v 16. století právě procesí s tímto krucifixem osvobodilo Věčné město od morové epidemie.

Výstava Dalího a Jana od Kříže je jednou z kulturních akcí, které připravují Řím na Svatý rok. Podle slov arcibiskupa Fisichelly, který má ve Vatikánu jubileum na starosti, "jsou to znamení, která předcházejí jsou schopna navázat dialog s těmi, kdo hledají smysl života”.

Zdroj: Vatican News, polská sekce

image:Image Jak vyprávět příběhy