Rozsáhlý projekt obnovy pařížské katedrály Notre-Dame by měl být dokončen v nadcházejících měsících a věřícím se otevře 7. prosince večer. Tři měsíce před tímto termínem přibližuje pařížský arcibiskup Laurent Ulrich průběh rekonstrukce.
Obrovský požár v katedrále Notre-Dame v Paříži 15. dubna 2019 pravděpodobně způsobil elektrický zkrat. Hasiči s plameny bojovali patnáct hodin. Když se je podařilo uhasit, škody byly značné. Střecha katedrály téměř zcela shořela, centrální sanktusová věž s menším zvonem se zřítila a propadla se část klenby. Stabilita katedrály byla ohrožena.
Následujícího dne se svět zmobilizoval a během několika dalších dní se podařilo shromáždit dary ve výši 846 milionů eur. 340 tisíc dárců ze 150 zemí vyslalo jasný vzkaz: Katedrála Notre-Dame v Paříži musí být obnovena. Francouzský stát, který je vlastníkem budovy, se zavázal, že katedrálu do pěti let opraví. Cíl byl splněn a Notre-Dame opět přivítá věřící 7. prosince 2024.
Pařížský arcibiskup Laurent Ulrich o rekonstrukci uvedl: „Nechci se zabývat pouze technickými aspekty rekonstrukce, které bezpochyby představovaly výzvu z minuty na minutu, ale chtěl bych vyzdvihnout lidskou obětavost a také duchovní rozměr obnovy. Je to o obrovské spolupráci a kooperaci.“ říká arcibiskup Ulrich, který oceňuje úsměv na tvářích všech lidí, kteří na projektu pracují a jejich výjimečné a cenné odborné znalosti.
Arcibiskup Laurent Ulrich byl papežem Františkem jmenován pařížským arcibiskupem v roce 2022. V té době již třetím rokem probíhaly opravy na katedrále. Kromě několika málo bohoslužeb v Notre-Dame před jeho jmenováním prostory oficiálně nepřevzal a většina slavností se od požáru konala v kostele Saint Sulpice.
V hloubi duše je tedy pařížský biskup naplněn netrpělivostí, kterou sdílí se svými farníky. „Nejprve jsem lidi vyzval, aby vyčkávali, aby doufali v to, co přijde, aby celý Boží lid byl v očekávání něčeho velkolepého. V tomto ohledu bude katedrála 7. prosince zcela jiná než katedrála 14. dubna 2019, tedy den před požárem."
„Často jsem říkal lidem, kteří mi opakovali: 'Vraťte nám katedrálu, jak jsme ji znali', že to nedokážu. Nemohu, protože získala barvy, které dosud neměla. Kontrast mezi vzpomínkou mnohých na katedrálu potemnělou časem, kouřem svíček, nesčetnými návštěvami za osm století její existence a jasnými, zářivými barvami očištěného kamene, maleb a fresek bude skutečně silný."
Více než dvěma tisícům pracovníků, kteří se na rekonstrukci podílejí, věnuje arcibiskup Ulrich při znovuotevření zvláštní poděkování. „Uvědomuji si, že pro ně tento počin nebyl obyčejným projektem. To, co dělají, je opravdu mimořádné. Pracovat s takovou precizností, s tolika různými technikami, aby se obnovil duch místa, je skutečně něco obdivuhodného."
„Tato rekonstrukce je opravdovou službou vděčnosti, je to akt víry. Bylo zapotřebí hodně odvahy, abychom řekli, že to bude hotové za pět let. Bylo třeba hodně vůle, abychom den poté, co jsme viděli zřícení věže, řekli, že se tato věž vrátí. Chtělo to hodně víry doufat, že se sem za tak krátkou dobu můžeme vrátit, abychom oslavovali Kristovo tajemství a každý den vítali tisíce poutníků nebo návštěvníků jako dříve, a dokonce ještě více než dříve, protože očekáváme, že se jejich počet bude zvyšovat."
Podle Philippa Josta, jednoho z pracovníků, je zřejmé, že je projekt nezapomenutelný pro všechny. „Pro mě i pro všechny řemeslníky a pracovníky, kteří na projektu pracovali, je to něco jedinečného, co nás poznamená na celý život. Na katedrálu se budeme dívat s myšlenkou na všechny ty chvíle na staveništi, na ty nádherné okamžiky, které jsme prožili a které zůstanou skutečně přítomné v naší paměti a v našich srdcích.“
Zdroj: Vatican News, anglická sekce