Ve zprávě zveřejněné před několika dny vyjádřili haitští řeholníci své znepokojení nad situací v karibské zemi, kde chybí základní potraviny a dochází k četným rabováním a násilnostem. "Je to vážný okamžik, nacházíme se uprostřed humanitární katastrofy. Je třeba něco udělat, a to co nejdříve."
Smutek a starost, ale také odhodlání plnit poslání, k němuž jsou zasvěcené osoby povolány. Znovu to zdůraznila Konference haitských řeholníků (CHR) v nótě, který vydala po násilnostech z posledních dnů, k nimž došlo zejména v diecézích Cayes, Gonaïves a Fort-Liberté, přesněji v Ouanaminthe. Útoky zasáhly také charitní zařízení, komunitu řeholnic Zjevení svatého Josefa v Pravilu či školu, která přijímá žáky z nejzranitelnějších skupin. Seznam skutků násilí a vandalismu je dlouhý.
"Znovu ze všech sil odsuzujeme tyto bezprecedentní a svévolné násilné činy, ať už pocházejí odkudkoli, a požadujeme, aby státní orgány převzaly odpovědnost a učinily vše pro ochranu životů a majetku." (...) "Budeme i nadále neúnavně pracovat na jejich straně proti bídě, nevědomosti, nejistotě, absurdnímu násilí a ve prospěch sociální spravedlnosti a integrálního rozvoje," stojí v nótě. Stejné požadavky vznesli v minulých týdnech už i haitští biskupové.
Řeholníci a řeholnice, nositelé nejrůznějších charismat, znovu potvrzují svou ochotu angažovat se "ve prospěch nejchudších, dětí, mladých lidí, nemocných, uprchlíků, migrantů, navrátilců, opuštěných, zkrátka lidí ve velmi zranitelných situacích, aby "přišlo jeho království" podle poslání, které jsme dostali od Pána". Vyzývá k odpovědnosti, k závazku k mírovému řešení krize, ale také k tomu, aby konference řeholníků a katolických biskupů na celém světě naslouchaly "nářku našeho lidu".
"Náš lid volá po právu na důstojný život. Jejich oprávněné volání musí být vyslyšeno. Je to vážný okamžik, nacházíme se uprostřed humanitární katastrofy. Je třeba něco udělat, a to co nejdříve. Lidé jsou unaveni počítáním svých mrtvých a nemají už na to, aby žili důstojně."
Řeholníci také vyzývají k modlitbám za Haiti, "aby lidé každý den věnovali hodinu adorace před Nejsvětější svátostí a modlili se a prosili Pána, aby přišel na pomoc svému lidu v nouzi". Haiti zasáhly násilné demonstrace požadující odstoupení premiéra Ariela Henryho a snížení cen pohonných hmot. Problémem zůstává distribuce pitné vody v celé zemi, zejména v metropolitní oblasti Port-au-Prince.