Řeholnice zůstává s libanonskými katolíky navzdory bombovým útokům

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 10. 2024, 10.16

Sestra Maya El Beaino z Kongregace sester Nejsvětější Svátosti se rozhodla zůstat s křesťanskou komunitou ve vesnici Aid Ebel, vzdálené pět kilometrů od izraelských hranic, navzdory neustálému nebezpečí.

image:Image 63/source/orig/62631_0930lebanon-e1727711121946.jpeg
foto: acn

Ve válkou zmítaném jižním Libanonu zůstala řeholní sestra, aby navzdory pokračujícím leteckým útokům sloužila tisícům křesťanů, kteří se stále nacházejí v této oblasti. V rozhovoru s organizací Pomoc církvi v nouzi (ACN) sestra El Beaino, která je jedinou členkou své kongregace, jež zůstala v klášteře, uvedla: „V klášteře zůstáváme. Ve třech různých vesnicích zde stále žije asi 9 000 křesťanů. V oblasti není žádná nemocnice, žádný Červený kříž a elektřinu máme jen tři hodiny denně. To znamená: žádný internet, žádná voda.“

V uplynulých měsících poskytla ACN potravinové balíčky tisícům rodin a lékařskou pomoc 500 lidem, kteří navzdory nebezpečí zůstali v jižním Libanonu. V červnu při zesílených náletech v regionu zahynulo 37 lidí a až 3 000 jich bylo zraněno. Sestra El Beaino uvedla, že v nedaleké vesnici Rmaich jsou další dvě církevní komunity a jejich přítomnost je pro místní křesťany útěchou.

Dodává: „Všichni mluví o lidech, kteří kvůli útokům uprchli, ale nikdo nemluví o mnoha křesťanech, kteří zůstali, protože se bojí, že navždy ztratí své domovy. Je pravda, že mnozí opustili region na začátku války v Gaze v říjnu 2023, ale mnoho rodin se vrátilo, protože život v Bejrútu byl příliš drahý a mnozí neunesli odloučení od otců, kteří zůstali sami na jihu.“ Sestra El Beaino vysvětlila, že jediná katolická škola v regionu – provozovaná její kongregací pro děti z 32 okolních vesnic – přešla kvůli ozbrojenému konfliktu na online výuku. „Situace je prostě hrozná. Lidé si stále nesou trauma z války v roce 2006 a panuje velký strach, že mosty a silnice budou znovu bombardovány – zvláště teď, když se mluví o pozemní invazi.“

Zdroj: Zenit, redakčně upraveno

Konflikt ve Svaté zemi Řeholní život