Dani Dajan, předseda památníku Jad Vašem (Světového centra paměti holocaustu) v Jeruzalémě, hovořil ve Vatikánském rozhlase o soukromé audienci, kterou mu papež František poskytl minulý čtvrtek, 9. června. Je to vůbec poprvé, co nějaký papež přijal ředitele Jad Vašem. Svatý otec při setkání vyjádřil uznání a podporu práci této instituce, která je považována za nejdůležitější zdroj vzdělávání a výzkumu o šoa.
„Věřím, že v papeži skutečně nacházíme věrného spojence v boji proti antisemitismu, ve snaze připomenout si barbarství, k němuž došlo před pouhými osmdesáti lety“, takto se vyjádřil Dani Dajan, předseda Jad Vašem, Světového centra paměti obětí holocaustu, po setkání s papežem Františkem na soukromé audienci ve čtvrtek 9. června. Je to poprvé, co papež přijal předsedu Jad Vašem na soukromé audienci, což Dajan označil za splněný sen a poctu pro Jad Vašem.
„Jednalo se o dialog ve španělštině, protože jsme oba porteños, rodáci z Buenos Aires“, uvedl Dajan, a zároveň vysvětlil, že bylo velmi důležité slyšet, co Svatý otec prohlásil o holocaustu, o památce jeho obětí a o významu, který přikládá boji proti antisemitismu. Dani Dajan sdělil, že papeži poděkoval za zpřístupnění vatikánských archivů z druhé světové války, a dodal, že mu papež v této souvislosti řekl něco velmi zajímavého: „Takto se koná spravedlnost. Otevření archivů pro výzkum je spravedlnost“.
Kromě toho, pokračuje Dajan, papež zopakoval, co již kdysi vyložil, a sice, že se církev nebojí, ale miluje dějiny. Podle papeže, stejně jako v každé jiné společnosti, i v církvi byli v oné hrůzné době lidstva ti, kteří jednali správně, a ti, kteří tak nečinili.
Dokumenty z archivu jsou poklady nevyčíslitelné historické hodnoty
Předseda Jad Vašem ve studiu Vatikánského rozhlasu připomněl, že vstupujeme do éry, kdy už nebudou existovat pamětníci, kteří byli přímými svědky událostí, které se odehrály, a to z přirozených biologických důvodů. A proto jsou dokumenty v archivech poklady neuvěřitelného historického významu, které rozšiřují to, co již víme, a lépe připomínají oběti této strašné tragédie židovského národa a lidstva.
Během holocaustu za druhé světové války bylo v Evropě a dokonce i v některých částech severní Afriky vyhlazeno šest milionů Židů. Posláním Jad Vašem je, jak vyložil Dajan, připomínat je všechny společně a každého z nich zvlášť:
„Každý zesnulý Žid byl jednotlivcem, který měl své jméno, svou tvář, své naděje na budoucí život, které byly přerušeny. Proto se pouštíme do velmi ambiciózního projektu, v jehož rámci registrujeme jednotlivá jména obětí. Zaregistrovali jsme již 4 800 000 jmen a pokračujeme. Víme, že šesti milionů nikdy nedosáhneme, ale snažíme se dosáhnout maxima, abychom uctili jejich památku“.
Audience pro ředitele památníku Jad Vašem s doprovodem
Prezident Jad Vašem doložil, že rovněž dnes se antisemitismus opět šíří po celém světě, a odkázal přitom na výrok papeže Františka. „Ale rozdíl mezi námi a generací ze třicátých let minulého století je v tom, že my máme zkušenosti, které oni neměli, a víme, že když se to stalo jednou, může se to stát znovu“. A tak nabádá:
„Proti antisemitismu, rasismu a xenofobii je třeba bojovat rozhodně a okamžitě, protože dnes víme, že se může proměnit, může dosáhnout obludných rozměrů, pokud se nezakročí. A nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je investovat do vzdělání“.
Jsem velmi šťastný a hrdý na to, že podobné názory vyjádřil i papež František, uzavírá předseda Jad Vašem. Nepochybuji o tom, že papež František je odhodlán bojovat proti antisemitismu a rasismu. Velmi mě dojalo, když mi poté, co jsme si předali dary, španělsky řekl: „Nikdy nezapomeň, že tady máš přítele“. A myslím, že když řekl 'přítel', myslel tím také 'spojenec' ve společné misi, uzavírá Dani Dajan.
Rozhovor s ředitelem Jad Vašem ve španělštině
(překlad Jana Gruberová)