Ruská agrese sjednotila ukrajinské křesťany. Pavlo Smytsnyuk, ředitel Ekumenického institutu ve Lvově, na to upozorňuje v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas. Vysvětluje, že se jedná o ekumenismus krve, tedy společně přinášených obětí, a praktický ekumenismus, který se projevuje ve spolupráci při službě potřebným.
Jako příklad Pavlo Smytsnyuk uvádí, že dnešní uprchlíci pocházejí převážně z východní Ukrajiny, kde většinu tvoří pravoslavní křesťané. Pomoc a útočiště nacházejí v západní části země, kde je obvykle přijímají řeckokatolíci. Tváří v tvář společné hrozbě se rozdíly stírají a všechny denominace intenzivně spolupracují, říká ředitel Ekumenického institutu.
"Ukrajina je nábožensky pluralitní země. Podobá se spíše Spojeným státům než evropským zemím. Je tu mnoho křesťanských denominací, pravoslavní, katolíci, protestanti. Nikdo nemá většinu. Od začátku války došlo k velkému sblížení a sjednocení všech křesťanských vyznání. Něco takového Ukrajina ve svých dějinách ještě nezažila, dokonce ani během Majdanu v roce 2014. V té době nebyly církve jednotné ve výkladu událostí. Ruská invaze všechno změnila. Římskokatolíci, řeckokatolíci, dvě pravoslavné církve, protestanti... všichni odsuzují válku a vyzývají k míru. Úzce spolupracují také na pomoci uprchlíkům a trpícím. Je velmi důležité, aby pravoslavná církev patřící k Moskevskému patriarchátu zaujala stanovisko. Je to pro ně těžká výzva, těžší než pro ostatní denominace. Kyjevský metropolita Onufrij použil obraz dvou bratrů a řekl, že jeden napadl druhého. Protože se více než ostatní ukrajinské církve cítí být bratry Rusů.”
Ředitel Ekumenického institutu ve Lvově doufá, že sblížení křesťanů na Ukrajině bude trvalé a přinese také sjednocení obou pravoslavných církví. Netají se ani tím, že Putinovo vítězství by znamenalo tragédii a pro mnohé také začátek pronásledování.
"Pokud Putinova kampaň uspěje a v Kyjevě bude nastolena loutková vláda, je velmi pravděpodobné, že autokefální pravoslavná církev uznaná konstantinopolským patriarchátem bude pronásledována. Obávám se také o osud protestantů, kteří jsou potlačováni, ať už na Krymu nebo v tzv. separatistických republikách. Není také jasné, co by se stalo s katolickou církví, zejména s řeckokatolíky. Pokud by Putin svou válku vyhrál, pravoslavní by se ocitli ve velmi složité situaci."