V době, kdy se šíří zpráva o úmrtí emeritního papeže Benedikta XVI., církevní představitelé vzpomínají na zesnulého papeže jako na učence, jemného člověka a Božího muže.
Z celého světa začínají přicházet reakce na zprávu o úmrtí emeritního papeže Benedikta XVI, který zemřel v sobotu v 9:34 ráno.
Předseda Australské katolické biskupské konference (ACBC), arcibiskup Timothy Costelloe SDB, uvedl, že na zesnulého papeže narozeného v Německu budou v Austrálii dlouho s láskou vzpomínat jako na pontifika, který vedl mladé lidi z celého světa k modlitbě na Světovém dni mládeže v Sydney v roce 2008.
"Od doby, kdy působil jako odborný poradce na Druhém vatikánském koncilu, nebylo pochyb o tom, že Joseph Ratzinger byl významnou osobností církve na celém světě, řekl. " Jeho papežství si budeme pamatovat jako období bohatého učení, včetně jeho encyklik o lásce, naději a pravdě, stejně jako jeho knižní série Ježíš Nazaretský, a pro důležité reformy v oblastech, jako je liturgie a řešení sexuálního zneužívání dětí."
Arcibiskup Anthony Fisher OP, který v roce 2008 dohlížel na Světové dny mládeže, uvedl, že papež Benedikt XVI. měl na něj zásadní vliv a stal se pro něj někým, s kým se sblížil. "Vzpomínat na jeho působení v Austrálii a učit se od této laskavé otcovské postavy bylo skutečnou radostí," řekl a poznamenal: "Měl velký intelekt, který sdílel prostřednictvím své práce jako profesor, církevní představitel a nakonec i jako papež."
Anglický kardinál Vincent Nichols z Westminsteru popisuje papeže Benedikta XVI. jako pastýře, učence, gentlemana a Božího muže. Papež Benedikt byl skrz naskrz gentleman, skrz naskrz učenec, skrz naskrz pastýř, skrz naskrz Boží muž - blízký Hospodinu a vždy, vždy jeho pokorný služebník.
Předseda Katolické biskupské konference Anglie a Walesu (CBCEW) říká, že má na historickou návštěvu papeže Benedikta XVI. ve Velké Británii v roce 2010 krásné vzpomínky. "Byla to pozoruhodná událost. Pozoruhodná v mnoha a mnoha ohledech," říká a poznamenává, že "dvoutýdenní kritika, zášť a roztrpčení", které někteří před návštěvou vyjadřovali, "se brzy rozplynuly" a změnily se v nadšení. "Viděli jsme jeho zdvořilost, laskavost, vnímavost jeho mysli a otevřenost, s jakou přijímal každého, s kým se setkal." "Viděli jsme, že nemá nic společného se jménem, jež mu bylo dáno, 'Boží rotvajler'. Na konci návštěvy, jak řekl jeden komentátor, se jevil jako všemi oblíbený dědeček."
Podle kardinála Nicholse znamenala Benediktova návštěva Velké Británie v září 2010 pro katolickou církev zlomový okamžik: "Tato návštěva, zejména návštěva Westminster Hall, stále rezonuje - stále dává katolickým politikům platformu a trvalý respekt."