Když se 7. dubna P. Ruslan Michalkiv vrátil zpět do římskokatolického semináře u Kyjeva v Diecézi kyjevsko-žytomyrské, kde působí jako rektor, nejvíce ho znepokojila jedna věc. Nebyla to garáž, zřejmě zasažená raketou, ani vchodové dveře, které podle všeho zničilo obrněné vozidlo. Nebyly to ani prázdné prostory, kde byly dříve instalovány kávovary a routery. Nebylo to ani holé místo, na němž kdysi stál kalich, který používal papež Jan Pavel II. při své návštěvě Ukrajiny. Byla to rozbitá socha Panny Marie Fatimské.
"Několik dní jsem zjišťoval, jak přesně byla socha zničena," řekl P. Michalkiv poté, co ji našel na podlaze jídelny v teologickém semináři Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ve Vorzelu. "Nejdříve jsme si mysleli, že to mohlo být vojsko, které sochu poničilo, nebo že ji možná shodil výbuch rakety, protože byla rozbitá okna. Také jsem si myslel, že ji mohl zasáhnout úlomek granátu." Pak však otec Michalkiv přišel s jinou teorií zkázy sochy, kterou pořídili pro seminář v portugalské Fatimě u příležitosti 100. výročí zjevení v roce 2017.
"Nakonec jsem měl dojem, že to byla rána od ďábla Panně Marii, a to zrovna když jsme zasvěcovali Ukrajinu a Rusko jejímu Neposkvrněnému Srdci," řekl kněz s odkazem na celosvětový akt zasvěcení 25. března. "Obvykle nemívám ve zvyku vysvětlovat události v takovýchto "nadpřirozených" pojmech, ale tato záležitost mi připadala skutečně velmi neobvyklá. Mazaný ďábel, když prohraje, co může udělat? Jen ničit."
Kněží a seminaristi se evakuovali ze semináře poté, co Rusko 24. února zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Útočiště nalezli v sousední Diecézi podolskokamenecké. Ruská vojska obsadila na několik týdnů oblast kolem semináře, a když vojáci koncem března opustili své pozice, vrátila se malá skupina vedená otcem Michalkivem zpět do Vorzelu, vesnice, která sousedí s obcí Buča, kde Rusko zavraždilo stovky nevinných civilistů.
"Když jsme přijeli do Vorzelu, první, co nás zarazilo, bylo neobvyklé ticho," vzpomíná kněz. "Začali jsme se rozhlížet po semináři, abychom zjistili, co se stalo. Hned jsme si uvědomili, že raketa zničila garáž. Okna zbývajících aut v areálu byla rozbitá a baterie ukradené. Tlaková vlna vyrazila okna semináře.” Po konzultaci s ukrajinskou armádou dospěli k závěru, že seminář obsadili ruští vojáci. Když ustupovali, vzali s sebou vše, co považovali za cenné, včetně monstrancí, Bibli se zdobeným obalem a kalich, který Jan Pavel II. použil, když 24. června 2001 sloužil v Kyjevě mši.
P. Michalkiv a pár dalších se na uto cestu vypravili, aby zjistili, jestli se zaměstnanci a studenti mohou vrátit zpět do semináře. Došli však k závěru, že tento semestr budou muset dokončit v Horodku v sousední diecézi. "Jak bude vypadat další semestr, je nyní těžké říci, protože musíme vyřešit mnoho praktických záležitostí," řekl kněz. "Nemáme třeba ani nádobí, budeme ho muset nakoupit, ale to je právě v této době velmi obtížné."
Co se týče sochy Panny Marie Fatimské, tak otec Michalkiv upozornil na další detail. V místě, kde bývala hlava, je díra, ale samotná tvář - včetně tmavých, širokých očí Panny Marie - byla nalezena v jednom kuse téměř dokonale neporušená. "Zajímavé je, že se tvář Panny Marie zachovala," řekl P. Michalkiv. "Už jsem začal sbírat střepy, určitě sochu zrestaurujeme. Bude to pro nás zvláštní symbol. Čas to ukáže."