První pastýřský list arcibiskupa Nuzíka: Své odhodlání k modlitbě a změně života svěřme Panně Marii

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace26. 9. 2024, 9.02

Arcibiskup Josef Nuzík zasílá věřícím olomoucké arcidiecéze svůj první pastýřský list poté, co se ujal úřadu. Mimo jiné se v něm oznamuje zasvěcení arcidiecéze Panně Marii Fatimské, které se uskuteční v neděli 13. října.

image:Image 63/source/orig/62368_43566_0_fatima-2-www-fatima-pt.jpg
ilustrační foto: www.fatima.pt

V úvodu svého listu si olomoucký arcibiskup klade otázku, jak posluchače oslovit: „Mám zmínit temnější stránky současného dění, války, mravní úpadek a rozkol ve světě i církvi, nebo raději nasadit optimistický tón a mluvit o naději, že v každém momentě se ve světě i v církvi rodí něco nového a krásného?“ Výchozí bod mu ale nakonec skýtá svátek svatých archandělů, který připadá právě na 29. září, a zejména výklad jejich jmen: Michael – „Kdo je jako Bůh“, Gabriel – „Bůh projevil svou sílu“ a Rafael – „Bůh uzdravil“. „To nám může poskytnout základní orientaci a směr: vnímat více Boha,“ píše arcibiskup Nuzík.

Také biblická čtení této neděle podle něj ukazují na působení Božího Ducha, který nemlčí ani dnes. Předpokladem toho, abychom v něj takto důvěřovali, je ale vztah postavený na modlitbě. „Způsobů modlitby je řada a nejde o to vybrat a určit ten jediný správný pro všechny, mnohem podstatnější je naše věrnost v modlitbě. Pokud jste svůj styl modlitby dosud nenašli, prosím vás, bratři a sestry, pokuste se jej vybrat nyní a buďte v ní věrní a poznáte její ovoce,“ vybízí olomoucký arcibiskup.

Boží slovo z nedělní liturgie podle něj vybízí ještě k jednomu rozhodnutí: nepřizpůsobovat se světu, který mnoho způsobů chování a jednání považuje za normální, ačkoli nejsou v souladu s Božím zákonem a přikázáními. „Neznamená to ovšem, že bychom se měli upnout na jednání druhých a začít poukazovat na všechno, co je v našem světě i v církvi v rozporu s pojetím křesťanské morálky,“ upozorňuje však arcibiskup Nuzík a pokračuje: „Užitečnější je zaměřit se na svůj život a zkusit rozpoznat, co v něm není správné, co je hříšné, co vytváří překážku Božímu působení v našem životě. To je třeba pojmenovat, změnit a odstranit, abychom neztráceli to, co nám Bůh nabízí a co nám svět nikdy dát nemůže!“

Tato vnitřní rozhodnutí pak doporučuje vyjádřit také vhodným viditelným gestem, kterým se pro celou diecézi stane zasvěcení Panně Marii. „Tento úkon spojený s touhou po zřeknutí se toho, co nás od Boha vzdaluje, a s odhodláním upevnit vztah k Bohu skrze zvolenou formu modlitby vykonáme v neděli 13. října na závěr mše svaté,“ oznamuje arcibiskup s odkazem na slova Kongregace pro nauku víry, že „fatimské poselství svou naléhavou výzvou k obrácení a pokání ve skutečnosti vede k jádru evangelia.“

Svůj první pastýřský list ve službě arcibiskupa pak Josef Nuzík končí slovy: „Děkuji vám, milí diecézané, za přijetí těchto myšlenek a odhodlání pokusit se je přenést do svého života,“ a také ujištěním o svých modlitbách a požehnáním.

Zdroj: ado.cz

Pastýřské listy a dopisy biskupů Biskupové

image:Image Boží spolupůsobení a lidská svoboda v díle Josefa Pospíšila
Boží spolupůsobení a lidská svoboda v díle Josefa Pospíšila Vladimír Zeman
image:Image Zadní dům
Zadní dům Anne Franková
image:Image Víra královny Alžběty II.
Víra královny Alžběty II. Geoffrey Waugh
image:Image Vybrané spisy I.
Vybrané spisy I. Jan Konzal