Mezinárodně oceňovaný autor a ilustrátor Oldřich Selucký zachycuje na stránkách své nové knihy osud velké české světice, babičky knížete Václava svaté Ludmily. „Svatá Ludmila – Příběh české kněžny“ je po Svaté Anežce z roku 2019 druhou velkoformátovou knihou pro nejmenší děti. Vychází v době, kdy si připomínáme 1100. výročí smrti sv. Ludmily.
Kněžna Ludmila (860-921), hlavní hrdinka Příběhu české kněžny, vešla ve známost především jako manželka knížete Bořivoje, prvního českého přemyslovského panovníka. Křest přijala až jako dospělá, přesto již od mládí žila křesťanskými hodnotami. Byla vždy mírná, spravedlivá, laskavá a štědrá. Starala se o chudé, nemocné i vězněné. Vychovala několik dětí a také svého vnuka, knížete svatého Václava. Je první českou světicí, patronkou Čech i patronkou všech babiček, maminek a křesťanských vychovatelek: „To hodné děvče si zaslouží své jméno, chválí ji všichni, Ludmila je k lidem milá, proto ji všichni mají rádi. O mladičké Ludmile jde pověst celou zemí. Jak je krásná! A jaké má dobré srdce! … Ludmila ví, že Bůh je jako slunce: svým světlem a teplem zalévá všechny lidi bez rozdílu. Malé i velké, bohaté i chudé, dobré i zlé. Takoví mají být křesťané, tak se chová Ludmila. Neptá se, kdo je dobrý a kdo zlý. Hladovému dává najíst, nemocného navštíví a přinese mu lék. Do celé země září dobrota křesťanky Ludmily.”
Příběhy svatých v podání Oldřicha Seluckého nikdy nejsou jen suchým převyprávěním životopisů. Nejsou rozvleklé ani nudné. Na několika málo řádcích nás vtahují do doby, kterou daný světec či daná světice prožívali. Seluckého živé ilustrace také nejsou jen „doplňkem“. Zabírají celé dvoustrany a umocňují tak zážitek z četby.
Obrázky se nechtějí prvoplánově zalíbit. Postavy se ne vždy usmívají, lze jim z tváře vyčíst i bolest nebo strach. Jsou věrohodné, přibližují život takový, jaký někdy bývá. Svatým se nevyhýbaly námaha, bolest ani smutek, spíše naopak. Ilustrace tedy životní zápasy Božích lidí autenticky dokreslují a k atmosféře středověkých legend se vysloveně hodí.
Nenáročně podaný Ludmilin příběh zaujme již předškoláky. Školní děti mohou v knize čerpat první informace o životě této velké světice, ale i o tom, jak se dříve žilo a čemu se věřilo: „Nechoď k jezírku,“ varují lidé, „ať tě nestáhne pod hladinu vodní muž!“ - „V lese jsou divoženky, odnesou tě do své jeskyně!“ – „A jestli překročíš bludný kořen, už nikdy nenajdeš cestu zpátky!“ Dočíst se můžeme i o názorech tehdejších lidí na božstva i na strašidla: Kníže Bořivoj přivedl do Prahy křesťanského kněze jménem Kaich. „Bůh má rád všechny lidi,“ říká kněz. „Všechny?“ diví se Ludmila. „Také zloděje? Naši bohové přikazují useknout zloději ruku. Bohů se prý lidé musí bát.“ „Nejvyššího dobrotivého Boha se není třeba bát,“ říká kněz, „má rád i zloděje a chce, aby se napravil. Zákon křesťanů proto říká: Ať zloději zůstanou obě ruce – ale ať pracuje a nahradí, co ukradl.“ A kněz Kaich učí dál: „Křesťana vede Bůh, žádný bludný kořen ho nesvede z cesty, neublíží mu vodní muž ani divoženka.“ Ludmila se z celého srdce nechá pokřtít a stane se křesťankou.
Rodičové, prarodičové nebo kmotři najdou v knize hodnotný dárek pro malé Lidušky i pro všechny děti, které chtějí skrze příběh naší první světice vést k živé víře.
Knihu můžete zakoupit na našem e-shopu eshop.cirkev.cz.