Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Proti vykořisťování: zkušenosti s ochranou migrujících pracovníků

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 7. 2022, 14.52
TiskTisk

Předkládáme měsíční bulletin Sekce pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro podporu integrálního lidského rozvoje. Červencové číslo je věnováno situaci pracovního vykořisťování, jehož obětí je mnoho migrantů, a četným projektům, které katolické organizace realizují v různých částech světa, aby jim zajistily důstojnost.

image:Image 15/source/orig/14280_11143_0_844.jpeg

Navzdory existenci zákonů proti otroctví se v některých zemích migrující pracovníci stávají oběťmi vykořisťování ze strany zaměstnavatelů a zprostředkovatelů, jako jsou náborové agentury a sítě obchodníků s lidmi. Ekonomická slabost migrujících pracovníků spolu s rozšířením načerno vykonávané a neregulérní práce umožňuje zločineckým organizacím a zaměstnavatelům, aby se vůči nim dopouštěli nezákonného jednání.

Zločinci dnes používají podvodné prostředky, aby využili a udrželi v područí pracovní sílu. Migrující pracovníci jsou vykořisťováni prostřednictvím kontrolních taktik, jako je účtování neúměrných poplatků a provizí za nábor, dluhy, hrozby násilím, zatčením nebo deportací, zadržování mzdy a zabavování nebo ničení dokladů. Takové zotročování může vést ke zbavení svobody, nucené práci, nadměrné pracovní době, nespravedlivé mzdě a nebezpečným pracovním místům a podmínkám.

Pandemie COVID-19 způsobila, že ti, kteří jsou již tak vysoce ohroženi zneužitím, jsou tomuto nebezpečí vystaveni ještě více. Na jedné straně krize posílila hlavní příčiny moderního otroctví, jako je chudoba a finanční krize. Na druhou stranu migrující pracovníci, kteří se již tak nacházeli ve zranitelné situaci, byli vystaveni dalšímu zúžení svých již tak omezených možností cestování, izolaci a vyloučení z odpovídajících zdravotních a sociálních služeb a trpěli propouštěním a snižováním mezd.

Tento bulletin se zasazuje o to, aby všichni migrující pracovníci měli práva jako pracovníci bez ohledu na svůj imigrační status. Přetrvávají značné nedostatky, pokud jde o opatření na ochranu zranitelných osob a zatýkání pachatelů. V bulletinu jsou uvedeny některé osvědčené postupy a prohlášení, které podporují ochranu migrantů a přijetí norem a opatření, jež by mohly monitorovat jejich pracovní podmínky, standardy a práva.

Oceňování, ochrana a podpora migrujících pracovníků

Od začátku svého pontifikátu staví papež František obchodování s lidmi do centra svého magisteria. V apoštolské exhortaci Evangelii gaudium (2013) cituje Genesis 4,9 a ptá se: "Kde je tvůj bratr otrok?". A drsnými slovy zdůrazňuje: "Otázka se týká všech! V našich městech se zahnízdil tento mafiánský a scestný zločin a mnozí mají ruce zbrocené krví v důsledku pohodlné a němé spoluviny."

Později papež František ve svém videoposelství účastníkům 2. mezinárodního fóra o moderním otroctví řekl: "Není nám dovoleno dívat se jinam a prohlašovat, že nevíme nebo jsme nevinní." Poté se obrátil na státy a mezinárodní organizace a vyzval je, aby se nezastavily u potrestání viníků, ale aby se zabývaly hlubšími kořeny problému. "Základní odpovědí je vytvořit příležitosti pro integrální lidský rozvoj, počínaje kvalitním vzděláním," vysvětlil. Nakonec apeloval na církve, protože všichni křesťané jsou povoláni "překonávat všechny druhy nerovnosti, všechny druhy diskriminace, které jsou právě tím, co umožňuje, aby jeden člověk zotročil druhého".

Na setkání na vysoké úrovni věnovanému hodnocení globálního akčního plánu OSN pro boj proti obchodování s lidmi pronesl arcibiskup Gabriele Caccia, apoštolský nuncius a stálý pozorovatel Svatého stolce při OSN, několik slov o dosaženém a budoucím pokroku v této oblasti. Zdůraznil zejména, že každým rokem je více obchodníků s lidmi postaveno před soud a "stále více zemí kriminalizuje obchodování s lidmi v souladu s Protokolem o obchodování s lidmi v rámci Úmluvy OSN proti nadnárodnímu organizovanému zločinu". Posílené partnerství mezi státy a zúčastněnými stranami by navíc mělo být základem pro nezbytnou spolupráci mezi místními orgány, národními vládami a náboženskými organizacemi. Arcibiskup Caccia v této souvislosti zdůraznil "pozoruhodnou práci řeholních sester, kterou vykonaly na mezinárodní, národní i místní úrovni".

U příležitosti Mezinárodního dne modliteb a osvěty proti obchodování s lidmi 2022 vyzvala Caritas Internationalis všechny své členy, aby se zapojili do boje proti tomuto zločinu, a naléhavě vyzvala vlády, aby posílily ochranu a podpůrné služby pro oběti vytvořením národních plánů proti obchodování s lidmi. Jak nás k tomu vyzval papež František, řekl generální sekretář Aloysius John, měli bychom být "propagátory ekonomiky péče", která "pečuje o práci a vytváří pracovní příležitosti, které nevykořisťují pracovníky ponižujícími pracovními podmínkami a vyčerpávající pracovní dobou". Caritas Internationalis také vyzvala vlády, aby přijaly konkrétní opatření k prevenci obchodování s lidmi a k ochraně obětí tohoto zločinu.

Osvědčené postupy katolických subjektů

V projevu na mezinárodní konferenci skupiny Santa Marta v květnu 2022 papež František zdůraznil "zásadní potřebu podporovat, doprovázet a znovu začlenit oběti obchodování s lidmi do našich společenství a pomáhat jim v procesu uzdravování a obnovy jejich sebeúcty". Zde je několik příkladů obětavosti katolických aktérů v tomto úsilí.

Mise pro migrující pracovníky při katedrále svatého Jana poskytuje pomoc více než 380 000 zahraničních pomocníků v domácnosti v Hongkongu. Mnoho z nich je špatně placených, přepracovaných, uvězněných v bludném kruhu dluhů a diskriminace nebo jsou obětí fyzického a sexuálního zneužívání. Mezi hlavní služby MFMW patří poskytování informací a poradenství, právní pomoci, přístřeší a další nouzové pomoci a asistence zahraničním pracovníkům v domácnosti v nouzi. Kromě toho misie nabízí kurzy, které jim pomáhají pochopit a uplatňovat jejich smluvní práva a povinnosti, a také kurzy odborných a životních dovedností. V neposlední řadě MZVM podporuje školení pro skupiny migrantů a pomáhá organizacím migrantů realizovat programy sociální péče a zlepšovat vzájemnou pomoc a podporu mezi migranty a jejich komunitami.

Řeholní sestry z celé Zambie, vybavené znalostmi a advokačními dovednostmi, vedou kampaně proti obchodování s lidmi. Sestry vedly rozhlasové pořady a debaty a také tiskové konference, aby ukončily mlčení o strukturách a situacích, které tento zločin udržují a podporují. Zapojily také vládu, navštívily ministerstva a požádaly je, aby chránila jak Zambijce, tak všechny, kteří překračují hranice země kvůli pašování. Sestry se také zavázaly, že budou ve svých komunitách a institucích pořádat osvětové semináře, poskytovat poradenství zachráněným obětem a hledat způsoby, jak oběti znovu začlenit do společnosti jako produktivní členy.

Centrum Rerum Novarum na Tchaj-wanu patří Tovaryšstvu Ježíšovu a poskytuje azyl migrujícím dělníkům, kteří byli vykořisťováni svými zaměstnavateli, včetně dělnic, s nimiž bylo špatně zacházeno a které byly psychicky i fyzicky vyčerpány. Centrum rovněž provozuje telefonní linku pomoci v několika jazycích a nedělní školení, které migrujícím pracovníkům poskytuje informace a právní pomoc, zdravotní poradenství, psychologickou podporu, vyjednávání o mzdách a další druhy odborných služeb s cílem zvýšit povědomí o problémech na pracovišti. V důsledku procesu digitalizace byla migrujícím pracovníkům v Tchaj-peji poskytnuta "elektronická karta pomoci pracovníkům-migrantům ve městě", díky níž mají přístup ke všem informacím o běžných problémech a souvisejícím číslům pomoci.

Australská katolická síť proti otroctví (ACAN) pomáhá katolickým subjektům identifikovat a kontrolovat rizika moderního otroctví v jejich činnostech a dodavatelských řetězcích. Síť mimo jiné představila "Program řízení rizik moderního otroctví", program, jehož cílem je navrhnout a zavést proces pro identifikaci a zmírnění provozních rizik moderního otroctví. Za tímto účelem ACAN spojila různé katolické subjekty, aby sdílely zdroje a koordinovaly tento proces. Konečným cílem je pomoci katolickým subjektům a vrcholovému managementu při přípravě ročních prohlášení o moderním otroctví, jak to vyžaduje zákon Commonwealth Slavery Act 2018. Kromě toho ACAN zahájila program "Building Links", který je přizpůsoben pro stavební průmysl a zaměřuje se na zvyšování povědomí o moderním otroctví. Hlavním dodavatelům se doporučuje, aby si stáhli, přizpůsobili a používali online školení pro vedoucí pracovníky na staveništi, příručku a plakáty.

Zkušenosti a příběhy

V elektronickém bulletinu Misionářské společnosti svatého Kolumbána najdete příběh indonéského rybáře jménem Ascuri. Stejně jako tisíce dalších chudých indonéských migrujících dělníků opustil Ascuri svou ženu a děti v naději, že získá práci na dálkové rybářské lodi. Ascuri pracoval na moři až dvacet hodin denně a byl fyzicky i slovně týrán. Po roce na moři zjistil, že celý svůj plat odevzdával pracovní agentuře, aby mu zaplatila náklady na hledání práce a na stravu a ubytování na rybářské lodi. Naštěstí byl odkázán na pomoc Centra pro pomoc migrantům katolické diecéze Hsinchu. Pracovníci centra poskytli Ascurimu právní poradenství a pomoc, pomohli mu najít bezpečné zaměstnání a právníka, který by mu pomohl v případu proti jeho obchodníkovi s lidmi.

Ignatius Ismartono SJ, 75letý jezuita, je ředitelem indonéské jezuitské organizace Sahabat Insan (Přátelství a lidskost) se sídlem v Jakartě, která pracuje s migrujícími pracovníky a oběťmi obchodování s lidmi. V rozhovoru pro agenturu Fides hovoří o odysee mnoha mladých lidí, kteří se ocitli v kriminální síti národních a mezinárodních zprostředkovatelů. "Začíná to náborem díky spoluúčasti některých zkorumpovaných úředníků, kteří jsou ochotni zfalšovat jejich věk. Často je pak člověk poslán do zahraničí [...] Agent zabavuje pasy, dokud není zaplacen dluh sjednaný se zprostředkovatelem". Sahabat Insan se zavázala předcházet obchodování s lidmi a pomáhat obětem vykořisťování. V tomto úsilí se katolické sdružení může spolehnout na spolupráci se sestrami Talitha Kum, které v oblasti působí.

Sestra Annah (Theresa) Nyadombo, karmelitánka a koordinátorka organizace Talitha Kum Zimbabwe, v tomto rozhovoru hovoří o své práci proti obchodování s lidmi. Sestra Nyadombo vnímá svůj závazek jako příležitost "zabránit všemu zlu, zneužívání, podvodům a planým slibům". V rámci této práce zachránila osoby, které přežily obchodování s lidmi a které odjely do Kuvajtu a s pomocí vlády se mohly vrátit, ale potřebovaly pomoc a podporu. Navzdory nedostatku prostředků pracuje zimbabwská katolická kongregace s oběťmi a přeživšími obchodování s lidmi, zejména s migranty, a zasazuje se o spravedlivé zákony a ochranu lidí. Ve svém závěrečném poselství karmelitánka vysvětluje: "Oběti je třeba léčit prostřednictvím poradenství, meditace a pastorační péče, doprovázení a posilování. Důležité je také budování kapacit, které obětem pomůže stát se soběstačnými díky rozvoji životních dovedností".

Odkaz na stažení anglické verze bulletinu ve formě pdf souboru je zde

Focusy

Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Živá řeka evangelia 2.
Živá řeka evangelia 2. Pavel Ambros
Cena: 243 Kč
image:Image Dokumenty II. vatikánského koncilu
Dokumenty II. vatikánského koncilu Kolektiv autorů
Cena: 405 Kč
image:Image Jedno tělo
Jedno tělo Pavel Blažek
Cena: 89 Kč
image:Image Tichá srdce
Tichá srdce Jiří Chalupa, Alena Ježková
Cena: 449 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou