Probíhající válka mezi Ázerbájdžánem a Arménií ohrožuje existenci křesťanských komunit na Blízkém východě, varoval v úterý na tiskové konferenci bývalý velvyslanec pro mezinárodní náboženskou svobodu Sam Brownback a další křesťanští představitelé.
Brownback se o situaci v Arménii přesvědčil osobně, vrátil se před několika dny. "Ázerbájdžán s podporou Turecka skutečně pomalu dusí Náhorní Karabach," uvedl Brownback a dodal, že pokud Spojené státy nezasáhnou, "budeme opět svědky vyhnání dalšího starobylého křesťanského obyvatelstva z jeho vlasti."
Velvyslanec vyzval Kongres Spojených států amerických, aby přijal "zákon o lidských právech v Náhorním Karabachu," který by "stanovil základní bezpečnostní záruky pro obyvatelstvo Náhorního Karabachu." Dále apeloval na USA, aby obnovily dříve uplatňované sankce vůči Ázerbájdžánu, pokud bude v blokádě pokračovat.
Křesťané na Blízkém východě byli podobným útokům vystaveni již dříve, uvedl Brownback. Podle bývalého velvyslance jsou však tentokrát náboženské čistky "páchány za použití zbraní dodávaných USA a podporovaných Tureckem, členem NATO."
Arménie se nachází mezi islámskými státy Tureckem a Ázerbajdžánem, její křesťanské kořeny však sahají až do starověku. Podle zprávy amerického ministerstva zahraničí jsou Arméni z více než 90 % křesťané.
Konflikt o oblast Náhorního Karabachu trvá od doby, kdy si Arménie a Ázerbájdžán, obě bývalá sovětská území, po rozpadu Sovětského svazu nárokovaly toto území pro sebe. Po první válce o Náhorní Karabach v roce 1994 získala Arménie nad Náhorním Karabachem hlavní kontrolu. Napětí mezi oběma národy opět přerostlo v otevřený vojenský konflikt v září 2020, kdy ázerbájdžánské jednotky přešly k převzetí kontroly nad sporným regionem. Otevřený konflikt trval jen asi dva měsíce, přičemž Rusko v listopadu zprostředkovalo mírovou dohodu. Ázerbájdžán tak získal kontrolu nad rozsáhlými oblastmi regionu a jediným přístupovým bodem Arménie do Náhorního Karabachu zůstal tenký pruh země nazývaný "Lačinský koridor."
Studie zveřejněná v časopise Population Research and Policy Review odhaduje, že během konfliktu v roce 2020 bylo zabito 3 822 Arménů a nejméně 2 906 Ázerbájdžánců.
Zdroj: CNA