Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Pronásledování křesťanů celosvětově narůstá

Autor: Lisa Zengarini Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 1. 2022, 17.09
TiskTisk

Mezinárodní organizace Open Doors ve středu zveřejnila analýzu s názvem World Watch List (WWL), který ukazuje, že pronásledování křesťanů nadále roste, zejména v asijských a afrických zemích. Diskriminaci ještě více prohloubila pandemie COVID 19.

image:Image 8/source/orig/7392_cq5dam_thumbnail_cropped_1500_844-195.jpeg

V roce 2021 významně vzrostl počet pronásledovaných křesťanů po celém světě. Tvrdí to nová analýza vydaná mezinárodní organizací Open Doors, která již více než 60 let podporuje pronásledované křesťany.

Více než 360 milionů lidí zažívá perzekuci

19. ledna představila organizace Open Doors se sídlem v Nizozemsku svůj seznam 2022 World Watch List (WWL), který uvádí 50 zemí, kde jsou křesťané nejvíce pronásledováni kvůli své víře. Průzkum se týkal období od 1. října 2020 do 30. září 2021 a ukazuje, že perzekuce nadále roste zejména v asijských a afrických zemích a že pandemie COVID 19 diskriminaci ještě více prohloubila.

Podle zjištění, která byla důkladně analyzována nezávislým Mezinárodním institutem pro náboženskou svobodu (IRF), bylo v loňském roce vystaveno perzekuci a diskriminaci více než 360 milionů lidí ve své vlasti (tj. 1 člověk ze 7 na celém světě). Celkem bylo zabito 5 898 křesťanů (nárůst o 23,8 % oproti roku 2020), 5 110 kostelů bylo napadeno nebo uzavřeno (nárůst o 13,8 %), 6 175 křesťanů bylo bez soudního procesu uvězněno (nárůst o 44,3 %) a 3 829 lidí bylo uneseno (nárůst o 123, 9 %).

Nejhorší je Afghánistán

V nové zprávě předběhl Afghánistán Severní Koreu, a drží tak prvenství v tom, že je pro křesťany nejvíce nebezpečná země od doby, kdy Tálibán v srpnu 2021 převzal moc. Situace ohledně náboženské svobody se však za pchjongjangského režimu Kim Čong-una ve zkoumaném období nadále zhoršovala a po 20 letech prvenství se v letošním seznamu ocitla na druhém místě.

Čtyři z prvních pěti zemí, které zaznamenávají nejvyšší míru protikřesťanského násilí, jsou islámské státy, kde vzrostly jak politické nepokoje, tak náboženský extremismus. Kromě Afghánistánu mezi ně patří Somálsko (3.), Libie (4.) a Jemen (5.). Následuje Eritrea, Nigérie, Pákistán, Írán, Indie, Saúdská Arábie, Myanmar, Súdán, Irák a Sýrie.

V Nigérii roste protikřesťanské násilí

Protikřesťanské násilí stále roste v subsaharské Africe, zejména v oblasti Sahelu (Niger, Burkina Faso a Mali) a v Nigérii, která se po vstupu do první desítky v roce 2020 na 9. místě dostala letos na 7. místo a je potvrzené, že je to stát s nejvyšším počtem křesťanů zabitých pro svou víru (4 650). Násilí páchají především ozbrojení pastevci Fulani, kteří napadli několik křesťanských vesnic, a také islamistická skupina Boko Haram a další zločinecké skupiny, které nadále zabíjejí, unášejí a znásilňují.

V Indii přibývá útoků

Na druhém místě z hlediska násilí na křesťanech je Pákistán, ale útoky proti křesťanům stále výrazně narůstají také v sousední Indii, v tomto případě podněcované hinduistickými nacionalisty, jak potvrzují další nedávné zprávy.

Efekt Covidu-19

Covid-19 také legitimizoval zvýšený dohled a omezení ze strany autoritářských vlád v zemích s využitím potřeby potlačit pandemii ke zvýšení své kontroly nad křesťanskými komunitami.

Nucený odsun

Jedním z důsledků náboženského násilí vůči křesťanům je nucené vyhnanství. Velká část z přibližně 84 milionů vyhnanců a z 26 milionů uprchlíků zaznamenaných v roce 2021 byli křesťané prchající před islamistickým násilím v oblasti Sahelu, Nigérie a dalších afrických zemí. Také v zemích Myanmaru bylo vysídleno na 200 tis. křesťanů a 20 tis. uprchlo ze země.

Násilí na křesťanských ženách

Organizace Open Doors se také pokusila zjistit více o násilí na ženách spojeném s jejich křesťanskou vírou. Sbírat přesná data o tomto fenoménu je obtížné, protože mnoho žen se o tomto tématu  z kulturních a společenských důvodů  zdráhá mluvit. Organizace však dokázala v roce 2021 vyčíslit 3100 případů a 1500 nucených sňatků. Další podrobnosti o tomto aspektu náboženského pronásledování budou uvedeny v další zprávě, která bude zveřejněna v únoru.


Překlad: Eva Spišáková, ČBK

Focusy

Pronásledování křesťanů

Mohlo by vás zajímat

image:Image Husitská revoluce II
Husitská revoluce II František Šmahel
Cena: 801 Kč
image:Image Objevte nebe
Objevte nebe John Burke
Cena: 314 Kč
image:Image Lukáš - první díl
Lukáš - první díl Libor Všetula
Cena: 232 Kč
image:Image Pomazání nemocných
Pomazání nemocných
Cena: 80 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou