Prohlášení Arcibiskupství pražského k některým ekonomickým transakcím z minulých let

Zdroj:Arcibiskupství pražskéArcibiskupství pražské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace24. 9. 2024, 15.40

V posledních dnech byly v médiích, zejména v pořadu Reportéři ČT, opakovaně zpochybněny některé ekonomické transakce pražského arcibiskupství z uplynulých let. Arcibiskupství k tomuto tématu vydalo následující prohlášení, které měl i zmíněný pořad k dispozici.

image:Image 63/source/orig/62336_43308_0_20240920-103933-678x381-1.jpg

Hotel Mostov byl koupen Arcibiskupstvím pražským v insolvenčním řízení v roce 2017 jako závod a původní záměr byl opravit tento objekt a provozovat v něm hotelovou službu. Během rekonstrukce se ukázalo, že bude potřeba vynaložit daleko vyšší finanční obnos na rekonstrukci a bude potřeba rekonstruovat i střechu a fasádu. Ekonomická rada AP proto záhy rozhodla, že se Arcibiskupství pražské tohoto objektu zbaví. Arcibiskupství pražské vnímá samo sebe v tomto projektu jako začínajícího byznysmena, který měl sice dobrý úmysl, ale pro nedostatek zkušeností neodhadl v začátku své kariéry dobře své síly. Před prodejem byl vyhotoven znalecký posudek, který zněl na 10, 3 mil. Korun. Zámek se nakonec prodal za 55 mil. Kč prostřednictvím realitní kanceláře specializované na zámky a historické objekty.

• Převod některých pozemků jižně od Prahy. Arcibiskupství pražské už v minulosti k těmto převodům jasně sdělilo, že se jedná o převody, které byly uskutečněny na základě znaleckého posudku znalecké kanceláře ESTIMMO s.r.o.  Tyto převody byly následně prověřeny také vnitřním auditem. Byly vypracovány další dva oponentní znalecké posudky, v nichž bylo jasně konstatováno, že posudky, které byly Arcibiskupství pražskému předloženy s tím, že měly dokazovat, že Arcibiskupství pražské prodalo tyto nemovitosti pod cenou, byly znalci odmítnuty jako chybné. Důvod byl především v tom, že vycházely z nerealizovaných prodejů a nabídkových cen z internetu a zřejmě i z předpokladu změny územních plánů. Znalecký posudek však musí vycházet z prodejů realizovaných. Prohlášení znalecké kanceláře ESTIMMO s.r.o.  viz zde.

• Hotel Clara Futura. Po nástupu pana arcibiskupa Jana Graubnera do Prahy bylo rozhodnuto, že Arcibiskupství pražské koupí budovu Arcibiskupského gymnázia a zároveň bude intenzivně pokračovat v přípravě stavby Logopedické školy. Aby se tento záměr mohl uskutečnit, ekonomická rada rozhodla, že Arcibiskupství pražské část svého majetku vloží do Nadace sv. Ludmily, aby tento majetek nadále sloužil na pomoc církevním školám v souladu s účelem nadace. Mezi tento majetek patřil také komplex Clara Futura. Arcibiskupství pražské tímto podpořilo naši společnost, protože církevní školství slouží všem mladým lidem bez rozdílu vyznání a Logopedická škola je velice specializovanou školou, která pomáhá dětem s těžkými poruchami komunikace. Prodej se pak následně uskutečnil tak, že byl objekt Clara Futura prodán jako tzv. „závod“, což je forma, která je právně i daňově v podobných případech po zákonné stránce jediná možná. Bližší vysvětlení viz zde. Byly vyhotoveny tři znalecké posudky a Nadace sv. Ludmily tento soubor Clara Futura nakonec prodala za 308 mil. Kč. Ekonomická rada pokládala tento prodej za mimořádně úspěšný, a to jak ohledně výše ceny, tak ohledně podmínek prodeje. Právní stanovisko zde.

• Arcibiskupství pražské dále deklaruje, že soused pozemků ve vlastnictví Arcibiskupství pražského a komplexu Clara futura v Dolních Břežanech pan Michalič, o kterého se zajímali reportéři ČT, je člověk, který již v minulosti měl s předešlým vedením pražského arcibiskupství různé spory. Avšak v tuto chvíli všechny zúčastněné strany se pokoušejí dospět k rámcové dohodě, která s panem Michaličem vyřeší jeho dlouholeté obtíže. Ty mimo jiné pramení z faktu, že na původním pozemku arcibiskupství stojí budova postavená panem Michaličem, kterou již dlouhou dobu řeší místní stavební úřad.

• Při Tiskové konferenci byli novináři dále seznámeni s publikací, která prezentuje způsob hospodaření v pražské arcidiecézi a ukazuje, jakým způsobem je tato struktura organizovaná. Tato byla schválena Vatikánem a postupně začíná fungovat. Viz příloha zde.

• Závěrem arcibiskupství pražské na dnešní tiskové konferenci jasně spolu s poradenskými firmami a advokátními poradci deklarovalo, že jedná ve všech věcech, které jsou probírány médii, správně, a to jak podle českých právních a daňových zákonů, tak i podle zákonodárství církevního.

Církev a společnost