Program papežské cesty do Indonésie, Papuy Nové Guineji, Východního Timoru a Singapuru

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 8. 2024, 18.34

Papež František se 2. září vydá na dvanáctidenní cestu, během které navštíví Indonésii, Papuu-Novou Guineu, Východní Timor a Singapur. Přinášíme vám bližší informace o všech destinacích, které papež během své apoštolské cesty navštíví, a přehled všech sedmi letů, které Svatého otce přepraví přes přibližně 32 tisíc km.

image:Image 62/source/orig/61017_fotky-k-clankum-na-web-34.png
Canva.com

Očekává se, že během této zatím nejdelší cesty svého pontifikátu; která zahrnuje mnoho setkání v největší většinově muslimské zemi na světě, Indonésii, bude papež klást důraz na témata mezináboženského dialogu, solidarity a míru.

Let 1: Řím –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Jakarta (11 354 km, 13 hodin a 15 minut)

Papežovo letadlo, které v podvečer opustí římské mezinárodní letiště Fiumicino, bude cestou na mezinárodní letiště Soekarno-Hatta v Jakartě přelétat Blízký východ a Indii. Jakarta je hlavním městem Indonésie, která je co do počtu obyvatel největším muslimským státem na světě.

V Indonésii, souostroví s téměř tisícovkou obydlených ostrovů, je asi 7,5 % protestantů a 3 % katolíků. Mnoho katolíků v zemi žije na ostrově Flores, který bylo vládou nedávno označeno za mezinárodní poutní místo.

Papež bude oficiálně přivítán v Jakartě při svém příletu 3. září a po zbytek dne bude odpočívat. Následující den, 4. září, se před prezidentským palácem Istana Merdeka uskuteční uvítací ceremoniál a poté papež navštíví prezidenta Joko Widoda. Papež František bude třetím papežem, který navštíví Indonésii po sv. Pavlu VI. a sv. Janu Pavlu II.

Druhý celý den papežova pobytu v Jakartě začíná mezináboženským setkáním v mešitě Istiqlal, deváté největší mešitě na světě. Očekává se, že zabezpečení v Indonésii bude při papežově návštěvě vysoké; Indonésie byla v posledních letech svědkem četných teroristických útoků, jejichž terčem byla křesťanská menšina v zemi. Svůj pobyt v Indonésii zakončí papež František večer 5. září mší svatou na stadionu Gelora Bung Karno v Jakartě, který má kapacitu 77 000 míst, poté, co se setká s příjemci pomoci z místních charitativních organizací.

Let 2: Jakarta –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Port Moresby (4 693 km, 6 hodin a 5 minut)

Papež František přiletí 6. září do Port Moresby, hlavního města Papuy-Nové Guineje. Po papeži sv. Janu Pavlu II. bude druhým papežem, který zemi navštíví.

Přestože je Papua-Nová Guinea nesmírně rozmanitá, více než 98 % jejích obyvatel se hlásí ke křesťanství a církev zde hraje klíčovou roli v oblasti vzdělávání, zdravotní péče a sociálních služeb.

Katolíci představují největší křesťanskou denominaci v zemi, odhaduje se, že jich zde žijí 4 miliony, což je přibližně 25 % celkové populace. Na začátku letošního roku došlo v zemi k násilnostem a nepokojům, které se odehrály 10. ledna a kterým se nyní přezdívá „Černá středa“.

Papež František během svého prvního celého dne v Papui-Nové Guineji 7. září navštíví místní organizace, které se starají o děti bez domova a osoby se zdravotním postižením. Také bude mít projev k místním politickým autoritám a promluvu k duchovním v chrámu Panny Marie Pomocnice křesťanů.

Následující den se papež setká s premiérem Papuy-Nové Guineji Jamesem Marapem a poté bude předsedat nedělní mši na stadionu Sira Johna Guise v Port Moresby. Na zbytek dne vydá do Vanima.

Let 3: Port Moresby –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Vanimo (991 km, 2 hodiny a 15 minut)

Vanimo je město v nejseverozápadnější provincii Papuy-Nové Guineje, kde papež František před odletem pozdraví místní misionáře a promluví ke katolíkům před katedrálou Svatého kříže.

Let 4: Vanimo –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Port Moresby (991 km, 2 hodiny a 15 minut)

Papež František se do hlavního města vrátí v neděli večer. V pondělí 9. září se uskuteční rozloučení před odletem papeže do Východního Timor.u

Let 5: Port Moresby –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Dili (2 578 km, 3 hodiny a 30 minut)

Papež František 9. září odcestuje do malé země Východní Timor, jejíž obyvatelstvo je z více než 97 % katolické. Zdejšího nejvýznamnějšího arcibiskupa papež v roce 2022 jmenoval kardinálem.

V Dili, hlavním městě země, papež František během dvou dnů navštíví postižené děti, setká se s místními duchovními a řeholníky v katedrále Neposkvrněného Početí, pronese projev v prezidentském paláci a bude předsedat mši svaté na Esplanádě Tasitolu.

Let č. 6: Dili –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Singapur (2 640 km, 4 hodiny)

Poslední zastávkou papeže před návratem do Říma bude ostrov Singapur, země s nejvyšším HDP na obyvatele v Asii a druhou nejvyšší hustotou obyvatelstva ze všech zemí světa. Navzdory relativní stabilitě samotného Singapuru pozorovatelé varovali, že protiizraelské malajsijské militantní skupiny (Singapur je bezprostředním sousedem Malajsie) mohou v Malajsii uspořádat shromáždění na protest proti papežově návštěvě.

Papež František bude 11. září přivítán na světoznámém singapurském mezinárodním letišti Changi. Dne 12. září se setká s prezidentem Tharmanem Shanmugaratnamem a premiérem Lawrencem Wongem a poté bude předsedat mši na singapurském Národním stadionu Sports Hub, která bude třetí mší na stadionu v rámci jeho cesty.

Poslední den svého pobytu v Asii bude se papeže zúčastní mezináboženského setkání s mladými lidmi v singapurské katolické juniorské škole a navštíví skupinu starších lidí.

Let 7: Singapur –⁠⁠⁠⁠⁠⁠  Řím (9 567 km, 12 hodin a 35 minut)

Papež František se vydá na necelých 10 000 kilometrů dlouhou cestu zpět do Itálie charterovým letem společnosti Singapore Airlines, který má přistát v Římě 13. září v 18:25 hodin.

Zdroj: CNA

Papežské cesty Papež František

image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Bratr František