Vatikán. Svatý stolec dnes zveřejnil aktualizovaný program papežovy návštěvy ve Florencii, která připadne na neděli 27. února. Papež se v jejím rámci setká se starosty a biskupy středomořských zemí, ale pozdraví též rodiny uprchlíků a bude slavit mši svatou v bazilice sv. Kříže.
Papež František odletí z vatikánského heliportu v 7 hodin ráno, aby o hodinu později přistál na florentském atletickém stadionu. V 8.30 se na florentské radnici (Palazzo Vecchio) setká s biskupy a starosty středomořských měst. Za starosty promluví představitelé městské správy ve Florencii, Athénách, Jeruzalémě a Istanbulu. Papež pozdraví rovněž předseda Italské biskupské konference, kard. Gualtiero Bassetti, a poté se očekává promluva Svatého otce. Jiný sál florentské radnice pak bude hostit papežovo setkání s asi padesátičlennou skupinou uprchlíků a jejich rodin, po kterém bude od 10.30 následovat mše svatá v bazilice sv. Kříže, kde papeže přivítají florentští františkáni a správci tohoto kostela. V závěru bohoslužby papež pronese na venkovním prostranství modlitbu Anděl Páně a vyslechne poděkování hostitelského arcibiskupa, florentského metropolity, kard. Betoriho.
“Vyjadřuji hlubokou vděčnost papeži Františkovi,” komentoval papežovu cestu do Florencie předseda italských biskupů, kard. Bassetti, “za toto gesto pozornosti vůči iniciativě, která se dotýká církevních a občanských komunit ve Středomoří. Stejně jako v případě předchozího setkání, které se konalo v roce 2020 v Bari, papež této iniciativě nejen požehnal, ale také ji stvrdil svou účastí v její závěrečný den. Setkání ve Florencii bude příležitostí, abychom pokračovali v reflexi závazků, které nám Svatý otec dal v Bari: “Obnovit zpřetrhané svazky, pozvednout města zničená násilím, nechat rozkvést zahradu tam, kde jsou dnes vyprahlá pole, vdechnout naději těm, kdo ji ztratili, a nabádat ty, kdo se uzavřeli do sebe, aby se nebáli svého bratra. A hledět na Středomoří, které se již stalo hřbitovem, jako na místo budoucího vzkříšení celé této oblasti.” Výzvy, kterým musíme čelit, jsou podnětem k překonání bariér, které poznamenávají Středomoří, a k prohloubení setkání a společenství mezi sesterskými církvemi. Pouze utvářením bratrských vztahů je možné podpořit integrační proces. Začněme znovu od Florencie, aby se břehy Středozemního moře staly symbolem jednoty, a nikoli hranicemi,” vybízí kardinál Bassetti.