Minulý týden proběhl ve Vatikánu seminář o právech obětí zneužívání v církvi. "Je třeba zviditelnit práva obětí," domnívá se profesorka kanonického práva Myriam Wijlens, která je členkou Papežské komise pro ochranu nezletilých.
Semináře s názvem "Práva údajných obětí pohlavního zneužívání nezletilých v kanonickém trestním řízení" se zúčastnili představitelé římské kurie a asi 60 odborníků z oblasti občanského a kanonického práva, teologie, psychiatrie a sociálních věd z celého světa. Cílem setkání bylo zkoumat postavení obětí zneužívání v různých právních systémech a v kanonickém trestním řízení. Podobné setkání v roce 2019 se zabývalo vyváženým přístupem k transparentnosti a důvěrnosti v případech sexuálního zneužívání v církvi. Odtud také vzešel požadavek podrobněji přezkoumat pozici obětí v různých právních systémech. "Zjistili jsme také, že je třeba naslouchat - což je jedno z klíčových slov papeže Františka - v tomto případě naslouchat civilním jurisdikcím po celém světě, abychom zjistili, jaká jsou podle nich práva obětí, jak chrání a podporují práva obětí v řízeních, vysvětlila profesorka Wijlens.
Během semináře vystoupili zástupci zemí s různými právními tradicemi, aby bylo možné provést srovnávací analýzu různých právních řádů. "Měli jsme tedy anglosaskou tradici zvykového práva, země, které vycházejí z římského práva, a země patřící ke germánské tradici. Vyslechli jsme zástupce Austrálie, Filipín, Indie a Spojených států, dále Argentiny, Španělska, Francie a Itálie a nakonec Německa a Polska. V různých zemích se právní tradice vyvíjejí zcela odlišně. Existuje tedy různorodost v uplatňování práva a myslím, že je důležité, abychom si to uvědomovali, protože také oběti v katolické církvi mohou mít různá kulturní očekávání od právní kultury, v níž žijí, a očekávají, že církev bude jednat podobným způsobem. Církev to sice nemusí dělat vždycky, ale vzhledem k tomu, že má svůj právní systém a vytváří zákony pro církev na celém světě, je důležité, aby naslouchala ostatním a tomu, jak se k těmto problémům staví," dodala prof. Miriam Wijlens.