„Papež je hlavou římskokatolické církve", čtu z první kapitoly nové (ale naštěstí celkem stručné) příručky o tom, proč je i dnes dobré mít papeže. Osmdesát brožurkových stránek, snad je přelouskáme rychle. Papež. To je mi téma na referát. Ale neměli jsme radši “nalistovat” wikipedii? „Mamíí, tak už čtííí“. „Samozřejmě. Takže, kde jsme to přestali: Papež je hlavou římskokatolické církve.“ „Cože? Papežovi někdo uřízl hlavu?“ Ach jo. Hluboký nádech, výdech... To nám to hezky začíná.
“Ne Františku. Být hlavou katolické církve znamená, že je papež jejím hlavním představitelem. To je něco jako šéf. Jako je třeba táta ‘šéfem’, lépe řečeno hlavou naší rodiny”, říkám s poťouchlým úsměvem a mrkám na manžela, který nevěřícně kroutí svojí hlavou. Nejen nad mým něžným vyznáním, ale i nad tím, z čeho že si to doma večer čteme. Z katechetické příručky! O papeži! S dětmi, které vypadají napjatě, jako bych otvírala přinejmenším tajemnou komnatu. Já žádné dobrodružství neočekávám, neboť katechetická příručka není román a papež není… Ale kým vlastně papež není. A kým je?
Právě proto, že mé vědomosti o papeži, papežství a papežování nesahají nijak hluboko a jsou spíše jen útržkovité, otevřela jsem se svými školáky brožurku Proč je i dnes dobré mít papeže. Měla jsem velmi šťastnou ruku. Pojem “katechetická příručka” mi sice zní suše jak spadané listí, knížka ovšem zaujala děti i mne.
Pro účely referátu na druhém stupni základní školy, pro přípravy katechetů na hodinu náboženství nebo pro získání základní orientace v tématu, kdy je potřeba nezdržovat se detaily, je tato knížka ideální. Přináší přehledně a stručně všechny základní informace: Kdo je papež a kdo se jím může stát. Jak je volen, kde žije, jakou má moc a co je vlastně jeho úkolem. Les Miller, autor, kanadský spisovatelů a výborný katecheta, dále přidává i odpovědi, na otázky, které by nás možná ani nenapadlo hledat: Proč papež neprodá poklady církve, aby pomohl chudým? Jak pomáhá světu? A co se stane, když udělá chybu?
Děti nejvíce zajímalo, jak vypadá papežův den, jestli by bylo možné se s ním ‘jen tak’ potkat a proč jsou papežové ‘vlastně jen chlapi’.
Mně osobně velmi zaujalo, že prostor dostala - nejen pro děti - velmi důležitá úvaha o tom, že vlastně i my můžeme papežovi pomáhat v jeho práci a poslání: „S papežem můžeme rozmanitými způsoby spolupracovat na tom, abychom činili svět láskyplnějším, spravedlivějším a více prodchnutým modlitbou. Abychom toho dosáhli, musíme rozvíjet některé dobré návyky. Ve svých domovech máme nejen používat laskavá slova, ale také konat skutky lásky. Papež nás vyzývá, abychom si navzájem sloužili jako bratři a sestry. Doma můžete sloužit svým blízkým tím, že každý den uděláte alespoň jednu laskavost, která se od vás neočekává. Tento návyk laskavosti nejen poslouží druhým, ale také prozáří váš život. Pochopíte, že dokážete proměňovat životy druhých lidí. … Papež je velmi zaneprázdněný muž s velkou zodpovědností, přesto však si několikrát denně najde čas na modlitbu. Modlitba je způsob, jak otevřít srdce i mysl Bohu. … Pokud si každodenně vyhradíme čas na modlitbu, tento dobrý návyk z nás učiní ty, kdo po boku papeže činí svět místem svatosti.“
Knihy Lese Millera z edice Katecheze do kapsy Karmelitánského nakladatelství jsou psány přívětivě pro “teenage” čtenáře, úplné ‘začátečníky’ ve víře a každého, kdo chce získat přehledně a čtivě základní informace o tématu. Kromě odpovědí na otázky ohledně úřadu papeže vyšly v této edici ještě další dvě Millerovy publikace - Znamená a symboly katolické víry (2020) a Co se děje ve svátostech (2021), vždy formou pětadvaceti otázek a odpovědí doplněných o zajímavosti a impulzy k zamyšlení a diskuzi.
“S tím, jak se objevují nové skutečnosti – vytváření umělého života, globální oteplování a internetová komunikace –, je třeba Ježíšovo učení znovu a znovu vykládat. Papež pracuje s biskupy a odborníky a k těmto otázkám vydává oficiální prohlášení. Najdeme v nich pravidla, která mají lidem pomáhat žít svatě a bezúhonně i v těžkých dobách. Tato pravidla jsou přijímána po dlouhých obdobích modlitby a bádání. Lidé jsou někdy vůči církvi netrpěliví a chtějí, aby se učení změnilo a odpovídalo tomu, co je populární nebo jednoduché. Papež však nemůže přehlížet učení evangelia, a proto se v modlitbě nechává vést Duchem Svatým.“
To je stručná odpověď na otázku, kterou si klade novinka Lese Millera. A přesně odráží úsilí papeže Františka, do kterého lze nahlédnout například v jeho knize Nebojme se snít - Cesta za lepší budoucností v pocovidové době.
Knihy z edice Katecheze do kapsy lze zakoupit na našem eshop-cirkev.cz.