V italském městě Gubbio, asi 200 kilometrů severně od Říma, stojí kostel svatého Františka. Nad hlavním vchodem je nápis: "Zasvěcený Bohu a Františkovi, dárci pokoje". Vedle nápisu je vyřezaný obrázek vlka. Kostel je postaven na místě, kde podle legendy uzavřel svatý František z Assisi (zemřel roku 1226) mírovou dohodu s vlkem, který terorizoval město.
Podle legendy začal na počátku 13. století v okolí města Gubbia řádit vlk. Měl hlad, napadal pastýře a jejich stáda. Útočil na každého, kdo se odvážil vyjít za hradby. O teroru divokého vlka se doslechl mnich ze sousedního města Assisi, který se vydal do Gubbia, aby se s ním setkal.
Vlk se na mnicha vrhl s vyceněnými zuby, připraven zaútočit. Mnich udělal znamení kříže, vlk se zklidnil a stal se poddajným. Položil hlavu do mnichových rukou, který na vlka jemně promluvil a nabídl mu dohodu: pokud slíbí, že už nenapadne žádného člověka ani zvíře, obyvatelé Gubbia ho budou krmit a postarají se, aby už nikdy neměl hlad. Vlk souhlasil a poblíž Gubbia žil ještě několik let. Lidé ho krmili a velmi si ho oblíbili. Když zemřel stářím, měšťané ho oplakali. Kostel sv. Františka byl postaven na místě, kde mnich vlka zkrotil. V jeho kryptě je vystaven kamenný sarkofág, který podle legendy pochází z hrobu vlka.
Svatý František z Assisi, který má svátek 4. října, je známý vedením jednoduchého a přísně asketického života, jako první u koho se objevila stigmata a založením celosvětového františkánského řádu. Měl neobyčejně kladný vztah ke zvířatům, označoval je za své bratry a sestry. Proto je také pokládán za patrona zvířat i ochránců přírody, což roku 1979 potvrdil papež Jan Pavel II.
Zdroj: CNA