Prázdninová doba odpočinku přála také umění. Již po páté se ve frýdecké bazilice Navštívení Panny Marie konaly tzv. Půlhodiny s varhanami, jež pro posluchače připravil spolek pro varhanní a duchovní hudbu VOX ORGANUM.
V neděli 27. 8. od 16.00 si milovníci hudby mohou poslechnout poslední prázdninový koncert. Na posluchače čeká opravdová hudební lahůdka, neboť baziliku rozezní hlasy Pěveckého sdružení moravských učitelů pod vedením sbormistra Jiřího Šimáčka, které v tomto roce slaví 120 výročí od svého založení.
Letní koncerty varhan ve spojení s dalšími hudebními nástroji či zpěvem se již u mnoha posluchačů zapsaly pevně do diářů. „Návštěvnost mimo prvních pár koncertů byla cca mezi 110–190 lidmi,“ uvádí organizátor Půlhodin s varhanami a sbormistr Chrámového sboru Schola Mariensis Miroslav Maňoušek a pokračuje: „Přichází i za deštivého počasí anebo naopak někteří říkali, že v těch vedrech se rádi trochu ochladí v bazilice a pokochají nádherným interiérem a hudebním zážitkem. Já jsem s koncerty velmi spokojený a do budoucna mám další nápady, jak je postupně ještě více vylepšovat.“
Na konci července se v bazilice na fagot představila Terezie Šrámková: „Moc děkuji za příležitost si zahrát, takhle uprostřed prázdnin mě to aspoň donutilo se udržovat ve formě a cvičit na nástroj.“ A její kolega, varhaník František Beer, účinkování v chrámě shrnul: „Mal som radosť z krásnej akustiky aj intonácie nástroja. Úsilia vkládané do tohto festivalu zjavne prináša ovocie, keďže toľko ľudí chodí na koncerty aj počas letnej dovolenkovej nedele.“
Dvouměsíční cyklus završí vystoupení hudebního tělesa, jež má dlouhou tradici a v nejlepším slova smyslu je národním kulturním dědictvím. I ze zahraničních festivalů si tradičně přiváží kovy nejcennější. Za některé si připomeňme rok 2018 a účast na soutěžním festivalu „Zpívající svět“ v ruském St. Petěrburgu. Pod taktovkou Jiřího Šimáčka vsadil na díla soudobých autorů a získal jednu zlatou a dvě stříbrné medaile. Letos v červenci se PSMU zúčastnilo XII. Brahmsova festivalu a soutěže pěveckých sborů v německém Wernigerode, odkud přivezlo jedno zlato a jedno stříbro. Obzvláště cenný je onen „zlatý diplom“ v kategorii „Sakrální skladby“, neboť tento druh hudby je velmi blízký srdci dnešních sboristů.
Na konci dvacátých let Otakar Ostrčil, tehdy šéf opery Národního divadla, členům Sdružení jednou řekl: „Ukázali jste, že i moderní vokální hudba se dá doopravdy zpívat. Její melodie učinili jste srozumitelným všem, kdo nemají tupý sluch a zlá srdce…“
„Myslím, že se posluchači o tom mohou přesvědčit i tuto neděli,“ přitakává Miroslav Maňoušek.