V rámci příprav na Velikonoce uspořádala komunita Sant'Egidio v bazilice Santa Maria v Trastevere modlitbu věnovanou těm, kteří ve 20. a 21. století položili život za svoji víru. Akci předsedal jihokorejský kardinál You Heung-sik, který mimo jiné připomněl důležitost následování mučedníků, jejich příkladu a roli v dějinách Koreje.
Mučedníky symbolizovaly zapálené svíce, stejně jako Svatou noc velikonoční plamen. „Máme naději, že v této válkou zraněné době nás jejich svědectví posílí ve víře a také v nás zažehne oheň lásky a pomůže nám doufat ve vítězství nad zlem a smrtí". Řekl v úvodu ekumenické modlitby za mučedníky kardinál Lazarus You Heung-sik, prefekt Dikasteria pro klérus.
"Dvacáté a jednadvacáté století bylo poznamenáno více než první křesťanská éra masovým mučednictvím," připomněl kardinál a dodal, že nám zároveň dalo naději prostřednictvím předávání evangelia z generace na generaci. Laici a kněží, neozbrojené ženy a muži, děti a starci všech křesťanských vyznání se provinili pouze tím, že nesou ve svém těle otisknuté jméno a lidství Pána Ježíše. Z tohoto důvodu máme podle kardinála obrovský dluh vůči všem mučedníkům. „Jsou to příkladné postavy, které neopustily první linii boje proti nepřátelským mocnostem. Jejich zbraněmi byly totiž láska a soucit. Jejich dílem byl mír a smíření, protože jsou součástí nebeské a univerzální církve, která doprovází naši modlitbu.“
Kardinál Lazarus You Heung-sik poté připomněl svou rodnou Koreu, "zemi, která se koupe v krvi mučedníků". Deset až třicet tisíc nevinných mrtvých, kteří jsou "historií a lymfou korejské církve, velmi živé, i když menšinové". Mezi ně patří P. Andrew Kim Taegon, první korejský kněz, biskup sv. Paul Chong Hasang, zavražděný v polovině 19. století a kanonizovaný sv. Janem Pavlem II. spolu s dalšími stovkami mučedníků. "Pronásledování v 19. století však nevyhladilo víru, když se evangelium dostalo do Koreje, lidé se začali měnit. Dívali se na sebe jinak, jako na opravdové bratry. To představovalo rozhodující zlom v dějinách tohoto poloostrova. Přineslo rovnost a spravedlnost i díky svědectví mučedníků, kteří Ježíšova slova uvedli do praxe.“
Komunita Sant'Egidio věnovala mučedníkům 20. a 21. století památník, který byl před několika dny slavnostně otevřen v suterénu baziliky sv. Bartoloměje v Říme. Kardinál této komunitě poděkoval za to, že památku mučedníků udržují v tomto městě živou.
Zdroj: Vatican News