Oslav v Českém Těšíně se zúčastnili mimo jiné biskupové, kněží, jáhni, seminaristé, jeptišky, zástupci místních úřadů, ale i goralé v krojích a Żywiecka Asysta (občané města Żywiec v tradičních oděvech).
Po více než dvouleté přestávce způsobené pandemií se 4. 9. v Těšíně opět konaly přeshraniční oslavy na počest sv. Melichara Grodeckého. V rodném městě mučedníka sedmnáctého století, jehož svatořečení provedl před 27 lety Jan Pavel II., se v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova slavila mše svatá pod vedením správce ostravsko-opavské diecéze biskupa Martina Davida.
Před začátkem eucharistie v bývalém jezuitském chrámu procházel ulicemi Těšína a Českého Těšína přeshraniční, barevný průvod s ostatky sv. Melichara Grodeckého. Polští a čeští účastníci akce se setkali u Mostu přátelství na Olze, hraničním přechodu, po kterém se spojený polsko-český průvod vydal do kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně, kde byla mše svatá slavena.
Biskup David, který přivítal všechny účastníky, neskrýval svou radost, že se lidé mohou znovu setkat na společných oslavách: „Jsme rádi, že můžeme opět chválit Boha a uctívat toho, kdo nás spojuje, patrona města sv. Melichara.“
Kázání pronesl bielsko- żywiecký biskup Roman Pindel a zdůraznil v něm, že nedělní procesí a liturgie jsou příležitostí ke společné modlitbě přes hranice za mír, ukončení válek a zabíjení, za smíření a pravý mír v srdcích lidí. Také poznamenal, že historie povýšení Melichara Grodeckého, se sv. Markem Križínem a sv. Štěpánem Pongrácem k oltářům byla dlouhá a komplikovaná. Poznamenal, že jejich mučednická smrt v září 1619 byla široce opakována. Brzy, jak poznamenal, získali slávu jako velcí obhájci katolíků různých národností.
„Na jejich přímluvu se od počátku dovolávali Maďaři, Slováci, obyvatelé Moravy a Slezska. Košičtí mučedníci jsou nejčastěji zobrazováni jako tři podobně oblečení kněží držící palmy, aby zdůraznili své společné mučednictví," dodal. Připomněl, že beatifikační proces začal méně než 10 let po jejich smrti.
Biskup poukázal na slova úryvku z evangelia sv. Matouše a vysvětlil, že mučedník z víry je vynikajícím následovníkem Ježíše v povolání i v každodenním životě.
Melichar Grodecký se narodil v Těšíně v roce 1584. Vystudoval jezuitskou kolej ve Vídni a poté vstoupil do jezuitského noviciátu v Brně. V roce 1614 byl vysvěcen na kněze. Byl knězem v Praze a nedaleké vesnici Kopanina. Po vyhnání jezuitů z Čech v roce 1618 se vydal do Uher. Po krátkém pobytu v Brně se však v roce 1619 ocitl v Homonnu, odkud v témže roce odešel do Košic jako vojenský kaplan.
Tam se v září 1619 spolu s dalšími dvěma kněžími – Chorvatem Markem Križínem a Maďarem Štěpánem Pongrácem – dostal do rukou vojáků sedmihradského knížete Betlena Gabora. Po krutém mučení, spojeném s pokusy přesvědčit je, aby se vzdali katolické víry, byli všichni tři kněží zavražděni a jejich mrtvoly znesvěceny.
V lednu 1905 papež Pius X. oznámil blahořečení tří košických mučedníků a v červenci 1995 je v Košicích Jan Pavel II. svatořečil.
Zdroj: www.diecezja.bielsko.pl
Foto Nela Franková / Člověk a Víra