Premonstrátský klášter v Nové Říši otevřel dveře návštevníkům

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace22. 7. 2024, 12.50

Ve čtvrtek 18.července 2024 premonstrátský opat Marian Rudolf Kosík požehnal zrekonstruované prostory kláštera Nová Říše. Slavnostního žehnání se zúčastnili i zástupci politického života. Samotnému požehnání předcházel slavnostní program a vystoupení hostů v klášterním kostele sv. Petra a sv. Pavla. Klášter v Nové říši po investicích nabídne více prostor k ubytování a také nové návštěvnické centrum a kavárnu.

image:Image 60/source/orig/59419_20240718dsr8762rahanfoto.jpg
Foto: Radek Hanskut, ČaV

Opat Kosík při této příležitosti zdůraznil, že místo má sloužit lidem, aby si tam mohli odpočinout a najít povzbuzení. "Aby se setkali s historií, s kulturou i s Bohem," uvedl Kosík.

"Opravy přízemí kláštera začaly na podzim 2022, předtím bylo v žalostném stavu," sdělil provizor Štěpán Jiří Novák. Tyto práce stály okolo 15 milionů korun. Provizor také zmínil akce uskutečněné v klášterním areálu od roku 2018 s pomocí skoro 19 milionů korun z evropského dotačního programu IROP. Opravena byla křížová chodba, varhany v kostele a některé obrazy byly restaurovány. Také byly digitalizovány plány kláštera a otevřely se nové výstavní expozice. Nově byly upraveny rovněž zahrada velkého dvora a rajský dvůr.

Klášter opravuje kanonie premonstrátů od svého návratu v roce 1991, předtím tam byly čtyři desetiletí sklady vojenské nemocnice. Opat Kosík podotkl, že klášter byl sice v té době staticky zajištěný a měl opravené střechy, ale vevnitř byl vybydlený. Uvedl, že nyní byla dokončena taková druhá velká etapa oprav. Práce nekončí. "Čeká nás zase znovu oprava některých fasád, které už zas za těch 30 roků zaznamenaly určité zvětrání. A potom, pořád ještě máme co opravovat v zahradách," sdělil opat.

V Novoříšské kanonii v současnosti žije sedm premonstrátů, dva spolubratři žijí na farách nedaleko Brna.

Zdroj: ČTK

Život z víry Řeholní život

image:Image Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh
Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh Michal Altrichter