V pátek 27. ledna 2023 se zástupci Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) zúčastnili setkání na vysoké úrovni, které pořádala Evropská komise nad tématem, jak v Evropské unii řešit rozsáhlé důsledky války na Ukrajině. Evropské biskupy reprezentoval arcibiskup košické řeckokatolické eparchie Cyril Vasil’ a dijonský arcibiskup Antoine Hérouard.
Od počátku ruské agrese proti Ukrajině byl arcibiskup Vasil' a jeho společenství mezi prvními na Slovensku, kdo pomáhali uprchlíkům a nabízeli jim humanitární a duchovní podporu.Během setkání s Evropskou komisí zdůraznil roli církví jako předních operativních aktérů v terénu při poskytování humanitární pomoci. Rozvíjení vzájemné spolupráce mezi církevními strukturami volontariátu a charity a občanskými institucemi je velice žádoucí: "Nejsme konkurenti, ale spolupracujeme na stejném projektu."
“Setkání to bylo velmi zajímavé, protože na něm byli zastoupeny různé náboženské skupiny od židovské, islámské, po různá křesťanská společenství a katolickou církev. Šlo především o podání zprávy, ze strany Slovenska, jako země, která je hraniční, sousedící s Ukrajinou, o tom, jak v naší společnosti a v naší církvi byla vnímána válka na Ukrajině, jaké byly konkrétní kroky, které církev podnikala, a co můžeme dále podnikat v součinnosti s občanskou společností při řešení dopadů této krize,” řekl arcibiskup Cyril Vasil’ v rozhovoru s P. Martinem Jarábkem, vedoucím slovenské sekce Vatikánského rozhlasu. Jak dodal nešlo pouze o reflexi první uprchlické vlny, ale také o další otázky, jako je integrace Ukrajinců do společnosti, a další následky války, jako např. energetická krize.
Na otázku, jak se vyvíjí nálada ve společnosti, po prvním, velkém a nesporném entuziasmu, zda trvá stále stejné nasazení jako v prvních měsících po začátku konfliktu, arcibiskup Vasil’, poznamenal, že přirozený běh věcí může vést k jisté únavě. Varoval nicméně před pronikáním ruské nebo proruské propagandy, které se snaží vykreslit tuto válku nikoli jako agresi Ruska proti Ukrajině, ale jako jakýsi zástupný boj mezi zkaženým zlomyslným Západem a za křesťanskou svatost bojujícího Ruska. Jak dodal arcibiskup Vasil’, využívají se při tom mechanismy strachu a závisti. „V tomto smyslu si myslím, že spočívá také úloha církve: Umět správně vysvětlovat současnou situaci a nepolevovat v té pomoci, která je důležitá pro vyřešení ukrajinské krize a války.”